Н ационалният изложбен център за съвременни изкуства, по-известен на софиянци като "Шипка 6", стана на 35 години. Годишнината домакините от СБХ (sbhart.com) отбелязват с документално-
художествена изложба, разположена на два от етажите.
На първия е българското изкуство - с рубрики "Председателите на СБХ", "Дружеството на новите художници" - едни от най-интересните ни автори между двете войни и след Втората световна война.
Тук са работите на основателя на дружеството Стоян Сотиров, Александър Жендов, Борис Иванов, Любомир Далчев, Шмиргела, Иван Ненов, Вера Недкова, Бенчо Обрешков; "Юбилейни изложби" - на Владимир Димитров-Майстора, Илия Петров, Дечко Узунов, Сирак Скитник, Борис Денев, както и по-съвременните автори - Найден Петков, Генко Генков, Атанас Яранов.
Показваме едва една двайсета от случилото се в галерията
през тези години, обясни председателят на СБХ Ивайло Мирчев. Снимките от архива на БТА са оформени в постери от Божидар Йонов.
В юбилейната експозиция има само един компромис, според Мирчев. Представени са Станислав Памукчиев, носител на голямата награда от Триеналето на живописта през 1996 г., а също Николай Майсторов и Петър Дочев, удостоени с първа награда.
Специално внимание е отделено на Славка и Борис Деневи - баща и дъщеря, на които дължим много, каза Мирчев. Славка Денева дари всички свои работи и тези на баща си на СБХ, както и апартамента им на "Шипка" 18.
На постерите има интервю с архитекта на сградата - Иванко Кавалов, в което той казва, че тя е мислена единствено за художествена галерия, както и оригинал на есе на Васил Бараков, писано след смъртта на Златю Бояджиев.
Корнелиу Баба, Ренато Гутузо, Хундервасер и Джаксън Полак могат да се видят на втория етаж. За първи път в галерията са били показани творбите на Реноар, Роден и други бележити френски художници от колекцията на Клоди и Константин Делчеви, дарена на България през 1982 г.
Произведенията са от Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия (СГХГ) и частни колекции.
Историята
Галерията на СБХ е официално открита на 12 декември 1972 г. За първи път под един покрив се събират 511 творби от 415 автори. Оттогава на "Шипка" 6, с експозиционна площ 3970 кв. м., са реализирани над 2000 изложби, показани са 136 037 произведения на 37 675 автори от всички континенти.
През залите са минали стотици български и чуждестранни общи и индивидуални изложби във всички видове на изящните, приложните и неконвенционалните изкуства, голяма част от които емблематични за развоя на българската култура.
Куриозите
"Човека и трудът" е било името на едно от многобройните общи художествени изложби, подредени на "Шипка" 6 в края на 70-те години.
Една сутрин служителите открили лист с изпражнения под портрет на Тодор Живков в цял ръст, нарисуван от Секул Крумов.
Става страхотен скандал. Идва армия от милиционери, които блокират сградата и започват да нищят случая. Разследването им обаче не се увенчава с успех.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!