М еждувременно във Варна към 13 ч. днес са били регистрирани рекордните за края на астрономическата пролет там 33,5 градуса.
Най-високата измерена температура на 19 юни досега е била 31,7 градуса през 1969 г., а най-ниската през 2000 г. - 9,5 градуса, сочат данните на варненските метеоролози.
Сравнително висока е била и температурата на морската вода - 23,9 градуса, а вълнението е било един бал.
В Бургас рекордът за този ден е бил през 1942 г. (32,9 градуса), а следобед в морския град термометърът е показвал 34 градуса.
Най-горещо този вторник е било в Русе, където са измерени 35 градуса. Само с четири десети по-малко - 34,6, са отчетени в Сандански, допълва БГНЕС.
Доста горещо е било също във Видин, Оряхово, Беляне и Свищов, където са регистрирани 33 градуса. Сравнително по-хладно е останало времето в София - до 28 градуса.
Във Велико Търново е било 32,7 градуса, с половин градус над предишния максимум от 2006 г. Подобрен рекорд има и в Ахтопол, където скалата на термометрите достигна 31,5 градуса.
За тази сряда прогнозата за страната обещава слънчево и горещо време с максимални температури между 32 и 37 градуса.
Временни увеличения на облачността се очакваха през нощта над североизточните райони, а в следобедните часове и над планините - но вероятността за валеж се преценява като малка.
По Черноморието ще бъде предимно слънчево и горещо. Максималните температури на въздуха ще са между 30 и 33 градуса.
Температурата на морската вода ще е около 25 градуса, а вълнението на морето - слабо.
Токът в редица райони на гръцката столица Атина бе прекъснат за първи път тази седмица с настъпване на горещините, като от тамошната национална електрическа компания (ДЕИ) предупреждават, че пиковете ще бъдат в следващите дни, когато и в южната ни съседка се очакват температури над 40 градуса.
Според атинския в. "Та неа" от компанията смятат, че най-критично ще бъде положението в петък, когато консумацията на електричество ще достигне 9500 мегавата.
По-горещо от обичайното време очакват през идните дни и в другите балкански държави. В средата на юни в Румъния температурите обикновено са между 21 и 27 градуса, а сега прогнозите сочат стойности около 35 градуса.
Възможно е заради това нарастване да настъпи рязка смяна на атмосферното налягане, което да предизвика урагани, силни гръмотевици и усилване на вятъра, отбелязва БТЕ.
Според метеоролозите над Румъния преобладава северноафрикански въздушен фронт, който е донесъл огромно количество топъл въздух, станал причина за рекордното за това време на годината повишаване на температурите.
Заради горещините рязко са се увеличили повикванията до Бърза помощ. На много места в северната ни съседка се създават денонощни мобилни медицински центрове, организират се пунктове за безплатно снабдяване с лекарства и питейна вода.
През нощта е разрешено да работят много басейни, не се спират и фонтаните в парковете. По прогнози на румънските синоптици това лято ще бъде най-горещо и сухо за последните 30 години.
В Турция температурите ще се повишат с пет-шест градуса след 22 юни, като на места ще достигнат нива над 40 градуса, съобщава турската телевизия Си Ен Ен-Тюрк.
Най-висока ще е температурата в района на Егейско море в окръзите Измир, Маниса, Денизли и Айдън. Там горещините ще достигнат 40-43 градуса.
Между 37 и 39 градуса ще е температурата в края на месеца в областта край Мраморно море, където са окръзите Истанбул, Балъкесир, Бурса, Коджаели и Сакаря.
Метеоролозите предвиждат жегата в района на Средиземно море да бъде 36-40 градуса. Във вътрешната част на Мала Азия, където са окръзите Анкара, Ескишехир, Коня, Кайсери и Къръккале, се очакват температури от 36-37 градуса, информира БТА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!