Н ай-голямото влечуго, пълзяло по земята, е тежало над 1,25 т и е било дълго поне 13 метра.
Това показват вкаменелости, открити в Колумбия. Новият вид е наречен от палеонтолозите Titanoboa cerrejonensis, което от латински означава "гигантска боа от Серехон" - по името на мястото, където са намерени фосилите.
Пред подобен екземпляр бледнеят дори страховитите анаконди от холивудските филми, твърдят учените и сравняват дължината му с градски автобус, а теглото - лек автомобил.
Преди 60 млн. години районът бил покрит с тропически гори, предполагат авторите на откритието Карлос Харамильо от института за тропически изследвания "Смитсониън" в Панама и Джонатан Блок, специалист по палеонтология на гръбначните от Природонаучния музей на университета във Флорида (UFL.edu).
Размерът на гиганта им помогнал да изчислят, че средната годишна температура в екваториалните части на Южна Америка е достигала почти 33 градуса по Целзий, с шест градуса повече, отколкото в наши дни.
Сред находките им са също вкаменени останки на крокодили и костенурки - естествената плячка на титанобоата.
Специалистите изчисляват тежестта на гигантската боа, като сравняват нейните гръбначни прешлени с гръбначните прешлени на най-големите змии в днешно време.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!