ОТП държи 1/3 от депозитите на унгарските семейства и е приватизирана чрез борсова приватизация през 1995 г. Повечето от акционерите й са инвеститори, които търсят възможности за вложения в Източна Европа. Списъкът с акционерите на банката е публичен; никой от тях не контролира повече от 10% от акциите. Собственият капитал на ОТП към края на 2002 г. възлиза на 948 млн. евро. Според предварителните заявления унгарците имат намерение да вложат в Банка ДСК над 600 млн. лева като инвестиции, допълни БНР.
Изборът на купувача бе направен по няколко основни критерия: предложена цена, условия на проекто договора, финансова и оперативна стабилност на купувача, опит в банкирането на дребно, поясниха от БКК. Съветът на директорите на БКК е определил период от 10 работни дни за водене на преговори и подписване на договор за прокупко-продажба на акциите. В случай че в рамките на този срок не се подпише договор с унгарската банка, БКК си запазва правото да покани другия кандидат за водене на преговори и подписване на договор.
ОТП е създадена през 1949 г. като национална спестовна банка, а дейността й докъм края на 80-те години е насочена основно към набирането на депозити от населението. С либерализацията на банковата система през 1988 г. ОТП се озовава в позицията на голяма, но слаба търговска банка, с ограничен обхват. Приватизационният процес започва през 1992 г. и приключва с успешното публично предлагане на акции през 1995 г. Оттогава ОТП се развива като универсална институция в сферата на финансовите услуги, като доминира в почти всички сфери на унгарския банков пазар.
В момента ОТП заема водеща позиция в Унгария с 37% пазарен дял в банкирането на дребно. Тя е на първо в обслужването на унгарските общини и на трето място в корпоративното банкиране. ОТП се гордее особено силно с модерните технологии, въведени в банката. Около 80% от всички клиенти в Унгария ползват банкови услуги онлайн, а 70% - и услугите на банката чрез мобилните си телефони.
Банка ДСК има над 50-годишна история. Учредяването на ДСК като влогонабирателен институт започва с 218-то постановление на Министерския съвет от март 1951 г. за преустройство на банковата система. Основното предназначение на Държавната спестовна каса, формулирано в този документ, е "да подобри обслужването на спестителите и да даде възможност на трудещите се за по-сигурно запазване на паричните им средства". Реално обаче ДСК започва да функционира след август 1951 г., когато Народното събрание на НРБ приема нейния устав с указ №439.
По-късно дейността на Държавната спестовна каса като влогово-кредитен институт се регламентира със Закона за ДСК, приет от Народното събрание през декември 1967 г. През 1998 г. е приет Законът за преобразуване на ДСК и след 26 януари 1999 г., когато Банка ДСК се регистрира в Софийския градски съд, бившата спестовна каса започва да осъществява дейността си съгласно Закона за банките.