Най-голямата новина за медиите на Острова е, че бившият вътрешен министър Дейвид Блънкет се завръща като министър на труда и пенсиите.
В края на миналата година бе принуден да подаде оставка заради скандал с бившата си любовница, след като помогнал да се издаде виза на нейната детегледачка.
Иначе постовете си в кабинета запазват ключови фигури като финансовия министър Гордън Браун, който се сочи като вероятен приемник на Блеър начело на Лейбъристката партия, външният министър Джак Стро и МВР шефът Чарлз Кларк.
Военният министър Джеф Хуун става председател на Камарата на общините и министър по връзките с долната камара на парламента.
Неговият пост в отбранителното ведомство се заема от досегашния здравен министър Джон Райд, а досегашната министърка на търговията Патриша Хюит поема здравеопазването.
Министър по европейските въпроси става Дъглас Алегзандър, чийто пост придобива голямо значение с наближаването на важния референдум за Европейската конституция.
След преброяване на бюлетините в повечето избирателни райони мнозинството на лейбъристите в Камарата на общините се оказва намаляло повече от два пъти спрямо 2001 - от 167 на по-малко от 70 депутатски места.
В същото време полученият процент от гласовете - около 36 (спад с 6%), е рекордно нисък за партия победителка в парламентарния вот, изтъква Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
След като в петък, на неговия рожден ден, кралицата му възложи съставянето на третия лейбъристки кабинет, Блеър увери, че се е вслушал в гласовете на електората.
Правителството ще съсредоточи политиката си върху исканията на гласоподавателите - за силна икономика, по-големи помощи за хората с ниски доходи, както и по-високи стандарти в здравеопазването и образованието, заяви новият-стар премиер в реч пред "Даунинг стрийт" 10, където е резиденцията му (Number-10.gov.uk).
Той обеща да представи радикална законодателна програма, но също така призна, че въпросът за войната в Ирак е предизвикал голямо разцепление.
Все пак Блеър изрази увереност, че британците искат да се съсредоточат върху бъдещето и други международни проблеми, например бедността в Африка и промените в климата.
Междувременно лидерът на Консервативната партия Майкъл Хауърд обяви намерението си да напусне поста, когато бъде намерен негов заместник.
Макар консерваторите да увеличиха парламентарното си присъствие с над 30 места, той се оправда, че на следващите парламентарни избори ще бъде прекалено възрастен (67-68 години) за този пост.
Любопитно: - В Седжфийлд, избирателния район на премиера Блеър, 10% от гласовете с антивоенната си платформа спечели кандидатът аматьор Редж Кийс (KeysForSedgefield.org.uk), баща на загинал в Ирак британски войник.
- Либералдемократите се сдобиха с още 10 депутати и обявиха окончателен край на двупартийния модел.
- Една от изненадите е победата на друг от антивоенните кандидати - Джордж Галоуей от коалицията RESPECT, който отстрани лейбъристката Ууна Кинг. Той беше изключен от редиците на лейбъристите през октомври 2003 г. заради спорните си изказвания относно Ирак и попадането му в списъка с облагодетелстваните от програмата "Петрол срещу храни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!