П роф. Рик Колсает е белгиец, директор на отдела по Сигурност и международна среда в Кралския институт по международни отношения и професор по МО в университета в Гент.
Миналата година излязоха книгите му "Al Qaeda, the Myth" (Ал Кайда - митът) и "Between al-Andalus and a failing integration: Europe"s pursuit of a long-term counterterrorism strategy in the post-al-Qaeda era" (Между ал-Андалус и неуспешната интеграция: Европейското търсене на дългосрочна антитерористична стратегия в епохата след "Ал Кайда").
Предлагаме ви избрани моменти от интервюто му пред турския в. "Заман":
Колсает категорично отхвърля термина "ислямски/мюсюлмански тероризъм" и пита: Ислямът съществува от 1400 години - защо тогава този невиждан терор се появява именно сега? Той настоява Западът да се концентрира върху корените на насилието.
По думите му въпреки мерките и решенията, които ЕС взема, дискусиите по висшите етажи все по-рядко са насочени към причините, а онези, които обръщат вниманието върху тях, са обвинявани в "търсене на извинения" за тероризма.
Според проф. Колсает
най-големите жертви на терора са самите мюсюлмани.
Той твърди, че от две години насам "Ал Кайда" е била изведена от строя в резултат на предприеманите в цял свят антитерористични операции, но че Бин Ладен е успял да изгради виртуално общество.
Това, което трябва да се направи сега, е да се пресушат източниците, които го захранват, препоръчва професорът.
Отхвърлям термините "ислямски тероризъм" и "мюсюлмански терор" - те са изключително грозни и ислямската религия няма нищо общо с тях, казва проф. Колсает.
Аз използвам термина "ислямистки про-джихадски тероризъм".
"Ислямски" е, който чете правилно Корана, а "ислямист" - който използва исляма за политически цели, обяснява той.
Според него ЕС трябва незабавно да започне диалог с политическите групи, вдъхновявани от религията. Турската Партия на справедливостта и развитието и някои групировки в Мароко са такива - те приемат правилата на демокрацията и концепцията за държава-нация, но нямат про-умския (ummah - правоверните мюсюлмани, бел.ред.) подход на Бин Ладен, уточнява професорът.
"Когато казвам да стигнем до "корените на ислямисткия терор", очаквам САЩ и Израел да реагират остро, тъй като според тях това е извинение и оправдание на терористичните практики. Но как иначе можем да им се противопоставим? Например Буш използва думата "зло". Това е добре, но кои от мотивите на тероризма стават ясни от това определение, та да можем да предприемем съответните мерки спрямо тях", пита Колсает.
Защо е нямало тероризъм през последните 1400 години от съществуването на исляма,
a про-джихадската борба се появи именно в този период от развитието на човечеството? Според професора отговорите са много.
"Не мисля, че причината е в бедността - в такъв случай Африка би следвало да бъде люлката на тероризма. Мотивите на терора в Турция, Северна Африка и Западна Европа се различават, но имат общ елемент - споделеното впечатление за отношението на Запада. Това включва оскъдицата, маргинализацията и потисничеството. Бин Ладен добре знае как да използва тези три коза", твърди Калсает.
Според него Джордж Буш е реагирал изключително безотговорно след атаките в Лондон, като е казал: "Ние ще им обявим война". За разлика от него британците реагираха много по-професионално и зряло, смята той.
Западният свят не водил успешна битка срещу тероризма.
Почти всички западни медии и политици, и най-вече Буш, всъщност са помагали на Осама.
Те реагират точно според неговите очаквания и са играчки в ръцете му без сами да съзнават това. Намирам, че хората в администрацията на Буш, които виждат, че сегашните мерки за борба с тероризма са неефективни, са значително повече.
171 000 от 175 000 жертви на тероризма са мюсюлмани.
Западът е селективен по отношение на човешките трагедии, и това селектиране е въпрос на възприятие, твърди проф. Колсает.
"Ще ви кажа какво проучване проведохме. Западният свят говори за "ислямски тероризъм". Ето защо решихме да разберем колко мюсюлмани и колко западняци са станали негова жертва. Броят на загиналите при терористични атаки от 1990 г. насам е 175 000 души. Тук включвам и гражданската война в Алжир, атентатите срещу кулите в Ню Йорк... Едва 4000 души са западняци, останалите са мюсюлмани. Мюсюлманите са дали най-много жертви. Те се избиват един друг", разказва той.
Западът няма намерение да върви на кръстоносен поход срещу мюсюлманите - а именно това впечатление се получи заради войната в Ирак. Истината е, че понякога впечатлението е много по-силно от реалността, твърди Колсает.
"Призовавам западните правителства незабавно да разсеят това впечатление. Това е основният проблем! Ислямският свят казва, че човечеството е останало безучастно по повод на клането в Сребреница. Прави са. 800 000 души обаче са били убити в Руанда за три месеца, а Западът не помръдна и пръст. Руандците не бяха мюсюлмани".
"Ал Кайда" не е организирана и дейна като преди.
През последните две години "Ал Кайда" няма организирана и дисциплинирана структура, твърди професорът. Превантивните мерки в целия свят, и особено в САЩ, са отслабили организацията.
Дори да арестуват Бин Ладен и останалите лидери обаче, това няма да е краят на тероризма. Неговият триумф се състои в създаването на въображаема общност и затова не лидерите, а източниците, захранващи тази общност, трябва да бъдат унищожени.
"Аз съм против тезата на Самюел Хънтингтън в "Сблъсъкът на цивилизациите". Подкрепям членството на Турция в ЕС, за да покажа на целия свят, че няма сблъсък на цивилизации и различия между Запада и ислямския свят по политически причини.
Западният свят трябва да разсее впечатлението за кръстоносен поход срещу исляма и мюсюлманите.
Турското членство в ЕС ще играе ключова роля в усилията за постигането на тази цел", заключава проф. Рик Колсает.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!