Информацията посочва още, че разпространението на опасните насекоми тази година е доста широко. Регистрираните случаи на лаймска болест до 1 юли са 366, а на марсилска треска 231 случая, каза Кунчев.
Специалистът обяснява този бум както с биологичното развитие и климатичните условия, така и с по-неефективните мерки на декаризация.
Обикновено заболелите били не работещи в селското стопанство, а хора, решили да отдъхнат в паркове или крайградски зони. Лек превес сред заболелите имат мъжете в активна възраст, съобщава Кунчев.
Той посъветва след всяко излизане на такива места да се прави обстоен преглед на тялото, тъй като забиването на кърлежа не се усеща, а впоследствие се появява лек сърбеж.
Насекомото би могло да бъде извадено саморъчно с найлонче и хартия, ако не се е забило дълбоко, но не бива да бъде нарушавана целостта на кърлежа. Това би предизвикало много по-голяма опасност от заболяване.
В случай че има невъзможност кърлежът да бъде изваден, трябва да бъде потърсена лекарска помощ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!