Н апълно запазена колесница на тракийски аристократ отпреди 19 века откри екипът на Даниела Агре от Археологическия институт на БАН край с. Борисово, Елховско.
Находката е безпрецедентна за Европа, защото е единствената луксозна четириколка, намирана по нашите земи във вида, в който е положена.
Конете, които я теглят са били умъртвени на място. Те са с изключително богато украсена сбруя - на ярема има бронзова фигура на пантера, която е емблемата на каляската - като знака на "Ягуар". Този ярем е сред най-богатите, откривани досега.
Самото впрягане и структурата на управление на каляската е явно много по-сложно от обичайното, обяснил за вестника Веско Игнатов от Историческия музей в Нова Загора, когото Даниела Агре определя като най-големия у нас специалист по антични коли.
За първи път се открива и изцяло запазен багажникът на каляската, пълен с трапезна керамика и италийски вносни стъклени съдове, в които е имало вино. Който е можел да си ги позволи е бил изключително заможен, смятат археолозите.
"В центъра на багажника има уникален объл стъклен съд. Направихме справка в Британския музей и в Триест. И на тях не им е известно досега в света да е бил откриван негов аналог", обясни Агре.
Каляската е част от богатите дарове, с които е бил погребан местен тракийски аристократ - освен нея и съдовете до задното дясно колело е положено жертвено животно - вероятно кучето на господаря.
За първи път археолозите стигнаха до категоричен отговор на въпроса как действително изглежда тракийската колесница, подчертава Даниела Агре.
Според нея колесницата е собственост на богат тракийски владетел, живял в района в края на първи, началото на втори век след Хр. по времето на император Траян, когато Тракия вече е римска провинция, но тракийската аристокрация е запазила привилегиите си. Вероятно знатният тракиец е бил военен командир в някоя от помощните войски.
Засега е открита само малка част от цялото погребално съоръжение, което представлява могилен насип с височина 8 м. и диаметър 60 м.
Наблизо археолозите са открили и останките на резиденцията на владетеля, която е била изключително богата - с основи от прецизно обработен камък и с мраморни колони.
Агре обяснява, че по поречието на Тунджа е минавал път, свързващ севера с морето на юг и заради тази толкова важна артерия целият район около днешното с. Борисово е бил изключително богат.
Преди по-малко от два месеца екипът на Даниела Агре откри край странджанското село Бродилово ранна тракийска гробница от ІV век пр.Хр. -нечувано скъпо за времето си съоръжение. Миналата година екипът археолози се натъкна край село Голям Дервен, Елховско, на лабиринт, какъвто има двореца в Кносос - център на Критско-миньойската култура.
По-късно днес Министерството на културата съобщи, че министър Стефан Данаилов е осигурил спешно финансова помощ от 5 хил. лева на ръководената от Даниела Агре Археологическата експедиция "Странджа".
Министър Данаилов реагира светкавично на молбата ни за съдействие и финансова помощ за началото на реставрацията и консервацията на уникалната находка и аз съм му изключително благодарна за това, заяви Даниела Агре, цитирана в прессъобщението на културното министерство.
Ден по-късно след съобщаването за откритието правителството осигури по бюджета на Министерство на културата 100 хил. лв. за археологическо проучване, консервация и реставрация на могилния масив край с. Борисово, съобщи правителствената информационна служба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!