В древния дом археолозите намериха и олтар, който датира от епохата на късния неолит.
Находката е била разкрита случайно при строителни работи на газопровод.
Праисторическото жилище е част от селище, съществувало в края на шестото хилядолетие пр.н.е.
Домът се състои от три помещения и е с приблизителна големина 7х10 метра.
В неолитната къща археолозите се натъкнали за пръв път на глинен домашен олтар с врязани култови знаци.
Вероятно там са правени тези ритуали за здраве, за плодородие, за всичко, с което е свързан животът на неолитния човек, обяснява доц. Стефан Чохаджиев от великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий".
Тогавашните обитатели на тези земи се занимавали основно със земеделие.
За това свидетелстват стотици кремъчни пластини от сечива, каменни тесли и брадви, пещ за приготвяне на храна, глинени съдове.
При разкопките са намерени и женски фигурки на богинята на плодородието.
Проучванията по трасето на газопровода ще продължат до края на месеца, като учените се надяват в това време да се натъкнат и на нови открития, тъй като се знае, че в землището на село Хотница има около 80 археологически паметника от праисторическата епоха.
Уникална находка от края на медно-каменната и началото на бронзовата епоха е открита при археологически находки в Деветашката пещера, предаде БНР.
По думите на ръководителя на експедицията Венцислав Гергов археолозите са открили украшения и апликации от кост с особена форма.
При разкопките са открити още керамика и предмети от рог, кост и камък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!