С две приятни за България новини завърши 57-ият международен филмов фестивал "Берлинале" в столицата на Германия.
Филмът "Обслужвах английския крал" на чешкия режисьор Иржи Менцел с българския актьор Иван Бърнев в централната роля заслужи престижната награда на ФИПРЕССИ (Международната федерация на филмовата преса).
Живеещата в Лондон българка Ралица Петрова спечели наградата на UIP (United International Pictures) за най-добър европейски късометражен филм - с 15-минутния "Гнила ябълка" (Rotten Apple), заснет с HD техника. Филмът, сниман в Уелс, разказва за опитите на едно дете да си намери свястно семейство.
Родената в София Ралица Петрова е завършила през 2003 г. Колежа по комуникации в Лондонския университет за изкуства. Направила силно впечатление още с дипломната си работа - черната комедия "Don't Give Up".
Привлечена била от продуцента Робърт Джоунс ("Обичайните заподозрени", "Магнолия", "Госфорд парк") за асистентка на режисьора Майкъл Редфорд във "Венецианският търговец" (The Merchant of Venice) с Ал Пачино, Джереми Айрънс и Джоузеф Файнс, след което направила филм за филма (т.нар. "мейкинг").
Работи като асистентка и на театрални режисьори, прави видеоклипове за лондонски продуцентски компании. През 2005 г. снима по свой сценарий късометражния "Lunchbreak".
"Златната мечка" заслужи китайският филм "Сватбата на Ту я" (Tu ya de hun shi) на режисьора Ван Куан ан.
Сюжетът разработва актуалната за Китай тема за настъплението на индустриалната революция в патриархалния живот на областта Вътрешна Монголия, което води до драматични промени в един бит, замръзнал от векове.
Властите задължават потомствени пастири да изоставят работата си и да се местят близо до градовете. Героинята Ту я обаче не иска да се откаже от стотиците си овце и да иде в града с болнав съпруг и деца. Тя енергично си търси "спонсор", за когото да се омъжи и така да оправи нещата.
Но през ум не й минава да се развежда, тъй като не е много наясно със законите, които и без това излишно усложняват живота.
Претендентите за ръката и сърцето на привлекателната невеста чакат на дълга опашка, а това води до комични недоразумения, както и до възможност да бъде показана колоритна галерия "нови китайци" от епохата на икономическото чудо.
Почти водевилният сценарий е дело на Лу Въй, познат от култовия през 90-те години филм "Сбогом, спътнице моя".
Председател на международното жури тази година беше сценаристът Пол Шрайдър, а първите коментари за решението са, че китайския филм е бил предпочетен заради етнографския си колорит.
"Другият" (El otro) на Ариел Ротер, аржентинско-френско-германска продукция за мъж, който решава да смени идентичността си, спечели голямата награда на журито "Сребърна мечка".
"Сребърни мечки" бяха присъдени и на: "Боуфорт" (Beaufort) на Жозеф Седар - за режисура, Нина Хос - за женска роля в немския филм "Йела" (Yella) и Хулио Чавес - за мъжка роля в "Другият".
"Сребърна мечка" за "изключително художествено постижение" получи и вторият режисьорски опит на Робърт де Ниро "Добрият пастир" (The Good Shepherd) с участието на Анджелина Джоли, Мат Деймън, Алек Болдуин и самият той.
Индийският "Ванайя" (Vanaja) на Райнеш Домалпали бе отличен за дебют.
Почетната награда за цялостно творчество тази година бе присъдена на 84-годишния американски режисьор Артър Пен, автор на класическия гангстерски филм "Бони и Клайд"(1967), на "Малък голям човек" (1970), "През Мисури" (1976) и други забележителни заглавия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!