К омпенсационният пакет от 460 милиона паунда, който всъщност отмени смъртните присъди на шестте чуждестранни медици в Либия, дойдоха от самата Либия, а не от Запада, пише "Файненшъл таймс", цитирайки европейски дипломати.
Докато България се опитва да върне обратно в страната медиците, чиито смъртни присъди бяха смекчени на доживотен затвор, европейски дипломати заявиха, че Триполи е осигурил компенсациите за семействата на заразените с вируса на СПИН деца поради желанието си да подобри отношенията си с останалата част на света.
България се придържа към становището, че не приема прякото компенсиране като възможност, за да не се тълкува като признаване на вина на медиците.
Тази кауза бе подкрепена и от Европейския съюз като цяло в интензивните преговори през последните месеци, пише "Файненшъл таймс".
Авторитетният британски вестник цитира европейския комисар за външни отношения Бенита Фереро-Валднер, която заявява: "Мисля, че и ние от своя страна изпълнихме своята част от сделката - не дадохме големите пари. Те всъщност са от Фондация "Кадафи" и са либийски пари".
Но дипломатите добавят, че България, ЕС и САЩ са направили отделни дарения в помощ на засегнатите деца, болницата в Бенгази и за националната либийска стратегия за борба със СПИН.
В рамките на тази стратегия Европейската комисия е отпуснала помощи от общо 2,5 млн. евро от началото на 2005 г. и вероятно ще продължи да го прави.
Парите от Фондация "Кадафи" и от чуждестрананата помощ се предоставят чрез специалния международен фонд, учреден за Бенгази, и това е накарало либийски представители да твърдят, че помощта идва от чужбина, обяснява вестникът.
Друга обсъждана стъпка е опрощаването на дълговете, които Либия е натрупала към бивши комунистически страни като Чехия и България. Няма категорично решение дали тази стъпка да бъде предприета, както и не е ясно дали Либия би платила някога тези пари така или иначе.
Надяваме се, че медиците ще се върнат в България не след седмици, а след дни, цитира "Файненшъл таймс" мнението на анонимен западен дипломат.
Либия иска да продължи процеса на окончателно скъсване с имиджа на парий. Страната наистина иска да бъде приета в международната общност, подчертава бившият британски посланик в Триполи Оливър Майлс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!