Видин (Vidin.info) се готви да посрещне близо 10 м вълна на Дунав в близките шест-седем дни. Населението на града и на още седем населени места, разположени в заливаната зона на реката, се готвят за евакуация, каза кметът д-р Иван Ценов.
В града са спасителните отряди от "Гражданска защита" в Пловдив и София. Пристигналите 60 войници от поделение във Враца се включиха в екипите за наблюдение на защитните съоръжения, които са 37 км в заливната зона. На всеки километър по дигите в региона има наблюдателен пост от военни, аварийни екипи и доброволци.
Уточнява се мястото, където "Гражданска защита" ще изгради временен палатков лагер, който при необходимост да поеме гражданите от наводнението райони в случай на преливане на Дунав.
От петък в общината ще бъдат прекратени административните услуги и администрацията ще се включи в подготовката и изпълнението на евакуационния план.
Със заповед на директора на РДВР полк.Огнян Асенов се прекратяват всички отпуски на служителите от РПУ- Видин, магистралната полиция и РЗПАБ.
В целия град е засилено полицейското присъствие и са увеличени патрулите, особено в търговската част на града и складовата база на "Витрейд", където хората масово купуват хранителни стоки, минерална вода и напитки.
Към 12,30 ч. нивото на реката край Видин запази сутрешните си стойности от 939 см.
С 4 см се е покачило нивото на Дунав край Лом за четири часа в четвъртък преди обяд. Достигнато е височина на нивото 930 см. Кметът на града Пенка Пенкова оценява положението като "тревожно".
През нощта са били изградени две нови диги от 70 м на източния кей на пристанището в Лом. Изграждат се диги и на жп линията от пристанището към гарата. Работата се затруднява от силния вятър със скорост 15 м в секунда.
Продължава да се покачва нивото на реката край Козлодуй и Оряхово, но засега няма опасност от големи наводнения, съобщиха от Гражданска защита във Враца. В последното денонощие водите на реката са се повишили с 8 см и край Козлодуй Дунав е 853 см, а край Оряхово 768 см.
Опасност от разливи засега няма. В Козлодуй са наводнени 15-16 парцела с частни градини и няколко стопански постройки. Няма никаква опасност за дигата на АЕЦ "Козлодуй", както и за каналите на централата. До критичната точка има още 1,8 м, заяви Торбов.
Има вероятност Дунав да залее панорамния път между Мизия и Оряхово. Това ще стане при покачване с още 20 см, казаха от Гражданска защита. Фериботният комплекс Оряхово-Бекет не е възстановил работа, тъй като е наводнен румънският участък на пристанището.
Според кмета на града Христо Иванов тревожно е действието на свлачището от подпочвените води в кв. "Зелената бара" над фериботния комплекс, където напълно съборени са шест къщи, 14 са необитаеми, 29 са с големи пукнатини и повече от 40 са застрашени, разрушен е водопроводът и цялата инфраструктура.
Градът е тръгнал към Дунав, въпреки усилията, които полагаме да спрем свлачището с укрепителни дейности, каза Иванов.
Продължава денонощното наблюдение на реките Русенски Лом и Дунав около Русе (Rousse.bg) поради необичайното им пълноводие, съобщиха от общината. Специално внимание се обръща на жилищните квартали "Средна кула" и "Долапите", както и на село Басарбово, които са заплашени от наводняване от река Русенски Лом.
Според прогнозите на специалистите от Агенцията за проучване и подържане на река Дунав, високата вълна ще достигне Русе, Никопол и Силистра в средата на следващата седмица. Тежкото положение ще настъпи от валежите в горната част на Дунав.
Предварителното изпускане на повече вода от хидровъзела "Железни врата" облекчава положението, сега там могат да поемат отново количества, да ги задържат и да ги изпускат по-ограничено, коментират специалисти.
Днес нивото на Дунав при Русе е 815 см, като се очаква в събота то да премине критичния праг от 850 см.
До събота нивото на река Дунав край Силистра се очаква да стане 804 см. Днес то достигна критичната граница от 777 см и реката излезе от бреговете си в района на пътническото пристанище и дунавския парк на Силистра, въпреки надграждането с чували с инертни материали на кейовата стена в района.
В Силистренската община, където снощи дъждът е бил 51 литра/кв.метър - 1,5 пъти над месечната норма, от сряда е въведен план за действия при наводнение. Според кметовете на другите крайдунавски общини засега няма опасност за населението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!