0

А лън Грийнспан, 82-годишният бивш председател на Федералния резерв, каза, че не е преживявал по-страшна криза през живота си.

Повод за това откровение стана най-големият дневен спад (от 15 септември) на основния индекс на Нюйоркската фондова борса (с 504 пункта) след терористичните атаки на 11 септември 2001 г.

Излиза, че според Грийнспан в момента финансовите пазари преживяват най-тежките си дни от Голямата депресия насам. Случващото се е толкова непознато, че нито централните банки, нито компаниите, нито инвеститорите успяват да преценят как трябва да реагират. Заради паниката, точно както в дните около Черния вторник на 29 октомври 1929 г., дори и добрите новини имат стряскащо краткотраен ефект.

В един спокоен неделен следобед

Преди една седмица нищо не вещаеше, че финансовите пазари ще преживеят катаклизми. Федералният резерв точно беше национализирал ипотечните гиганти Fannie Mae и Freddie Mac и по този начин беше дал да се разбере, че няма да допусне имотния сектор да се срине напълно.

Въпреки борсовите спадове брокерите се оттеглиха спокойно за почивка през уикенда. В понеделник хаосът беше невъобразим.

В неделя Bank of America (BoA) купи Merrill Lynch за 50 млрд. долара, почти двойно повече, отколкото беше пазарната й капитализация към момента (около 26 млрд.). Така още една от големите пет американски инвестиционни банки загуби независимостта си (след Bear Stearns преди половин година), но поне успя да си гарантира стабилност.

Със същото не успя да се похвали конкурентът й Lehman Brothers - преговорите с различни местни и чужди финансови институции удариха на камък. Сред тях бяха BoA, Корейската банка за развитие и британската Barclays.

Причината да не се стигне до сделка е била цената и за разлика от случката с Bear Stearns този път Фед отказа да помогне, като доплати. Тогава на Lehman Brothers не остана друг изход, освен да обяви фалит, при това още на следващия ден.

Помощ беше отказана и на AIG, която включваше и временен заем за закърпване на ликвидността й. Всички тези новини се натрупаха като черни облаци и очаквано отприщиха

Паниката на пазара

Първоначално Фед остана твърд на позицията си, че вече всеки ще се спасява сам, и дори запази основния си лихвен процент непроменен въпреки очакванията за корекция надолу, която да стимулира пазарите.

Всички инвеститори реагираха единодушно и започнаха масово да разпродават. Съвсем естествено почти не остана борса, която да не рухне, а някои от тях, като руската например, дори спряха търговията, докато ситуацията се поуспокои.

Така още преди американският пазар да отвори, вече се знаеше, че там ще последват драматични мигове.

Верижната реакция от падащите пазари стигна до почти всички централни банки. От опасения за проблеми с техните местни капитали трезорите започнаха масово да наливат пари в системата (виж таблицата) с една-единствена цел - да подобрят ликвидността.

Само за два дни (вторник и сряда) централните банки изсипаха общо над 300 млрд. долара, като 180 млрд. от тях Фед предостави на другите банки, за да подобри ликвидността на американската валута.

Така всяка търговска банка, която изпитва някакви краткосрочни затруднения, можеше да намери нужния капитал на междубанковия пазар. Това обаче също не беше достатъчно за повече от час оптимизъм.

Липсата на ликвидност и доверие между банките блокира почти напълно кредитирането помежду им. Лихвите на междубанковите пазари скочиха с по няколко процентни пункта.

Особено се изостри недоверието между банките от различните страни на Атлантическия океан. Разликата между лихвите по тримесечния LIBOR (междубанковия курс в Лондон) и тримесечните облигации на американското правителство (treasury bills) се покачи с 3% над рекордното си ниво от японската криза през 1987 г.

Дори решението на Фед все пак да спаси AIG не даде особено спокойствие и акциите на застрахователя продължиха да падат. Междувременно пазарите продължаваха да следят кой кого ще спасява.

Слуховете и "източниците, близки до сделката", пращаха през минута шефовете на втората по големина инвестиционна банка Morgan Stanley на срещи с мениджмънта ту на Citigroup, ту на Wachovia.

Най-голямата спестовна банка Washington Mutual беше обявена за продан. А британските власти дори задействаха промени в законодателството, за да разрешат поглъщането на основната местна ипотечна банка HBOS от Lloyds TSB за 22 млрд. долара.

Повсеместно влияние

Шокът обаче далеч не се ограничи до пазарите на акции. Инвеститорите изгубиха доверие в почти всички активи и започнаха да купуват само книжа, които се възприемат като сигурни. В резултат доходността на едномесечните treasury bills достигна до 0.4%, а тримесечните облигации потънаха до 0.03% - най-ниските нива от 1941 г.

Опасенията от глобално икономическо забавяне смъкнаха и цената на петрола под 90 долара за барел. Чак в четвъртък цената на черното злато отново пое нагоре и затвори на 95.19 долара. Цените на металите и на храните също бяха под натиск.

Единствено цената на традиционното убежище по време на криза - златото, потегли нагоре и от началото на седмицата добави 8.5% към стойността си до 843.35 долара за тройунция.

И ако хаосът на финансовите пазари не е достатъчен, кризата се пренесе и на политическия пазар. Около месец преди изборите за президент в САЩ проблемите на пазарите се превърнаха в нова арена на диспута между кандидатите на демократите и на републиканците Барак Обама и Джон Маккейн.

Маккейн обяви, че кризата на Уолстрийт се е задълбочила заради слабия контрол над банките, които са ставали все по-алчни. Той обяви план за нов контролен орган, който да следи ипотечните и финансовите компании.

Страстите на Маккейн дори стигнаха дотам да нападне съпартиеца си Кристофър Кокс, председател на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC), като заяви, че ако зависеше от него, би го уволнил.

Кандидатът на демократите Барак Обама също призова за по-строг контрол над финансовите групи и обяви, че ще отпусне финансова помощ на закъсалите семейства и регионални правителства. Щабът на Обама предвижда и данъчни съкращения за средната класа, с които да стимулира икономиката.

Какво предстои оттук нататък никой не знае. Във всички случаи ще гледаме един продължителен филм и дано той да е просто екшън, а не на ужасите.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 32 минути

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 1 час

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 2 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 2 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 3 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 3 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 4 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 4 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 4 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 5 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 5 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 5 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай