Той е либийски вирусолог, бил е председател на лекарската комисия, която е разследвала СПИН епидемията в самото начало и на базата на чиито заключения е изградено обвинението. Неговата теза и днес гласеше, че заразяването на толкова много деца в една иначе образцова болница може да стане само и единствено умишлено.
Запитан от съдията дали епидемията може да е причинена и от многократно използване на игли и спринцовки за еднократна употреба, либийският експерт даде положителен отговор.
Самото заседание започна с прочитане на обвиненията към подсъдимите, които след това бяха запитани признават ли се за виновни. Шестимата българи категорично отрекоха вина и заявиха, че са невинни по всички точки на обвинението, а записаното в обвинителния акт е лъжа. За българските медици има осигурен превод, когато съдът се обръща към тях, допълва БНР.
Над три часа продължи разпита на откривателя на ХИВ вируса - проф. Люк Монтание от института "Пастьор" в Париж. Според него заразата се е появила в детската болница в Бенгази още през 1997 г., преди нашите медицински сестри да постъпят на работа там - каквито са и добре известните у нас заключения от доклада, изготвен съвместно с колегата му Виторио Колизи. Епидемията е предизвикана от лоша хигиена и употреба на нестерилни материали, като е продължила и след арестуването на българките през 1999 г.
На професора му се наложи да повтори поне пет пъти всичко това в отговор на различни въпроси, предаде БНР. Прокурорите, адвокатите на мъчителите и подсъдимите либийски лекари с въпросите си търсеха потвърждение, че вирусът, заразил децата в Бенгази, може да е генно модифициран, да е внесен в телата им с инжекция или чрез преливане на заразена плазма.
Адвокатите на българите - Осман Бизанти и Пламен Ялнъзов, получиха положителни отговори на въпросите си, подкрепящи тезата за лоша хигиена; че вирусът може да се пренесе при редица медицински и лабораторни манипулации и дори с кислородна маска.
Оказа се, че в този съд всеки може да задава въпроси на свидетеля, но голяма част от въпросите всъщност представляват речи и след повече от два часа проф. Монтание вече изглеждаше уморен, коментира БНР.
След кратка почивка е бил разпитан и проф. Виторио Колизи. Той е ръководител на лабораторията по имунно-химична и молекулярна патология към факултета по биология на университета "Тор Вергата" в Рим. Призоваването на двамата учени бе допуснато от съда на последното му заседание на 4 август след изричното настояване на българския защитник на подсъдимите адвокат Пламен Ялнъзов, припомня БНР.
Българските журналисти, които отразяват заседанието на съда в Бенгази, получиха едва вчера визи за Либия. Въпреки подадените навреме документи за акредитираните журналистите, либийската страна бавеше издаването на визите без да дава обяснения за това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!