Отбелязването й е част от процеса на формулирането на ефективните подходи към устойчивото микрофинансиране, а не изолирана проява.
Почти половината население на света няма достъп до основни финансови услуги не защото не може да си позволи това, а защото такива не му се предлагат.
Затова основната цел на страните членки, на агенциите на ООН и партньорите в микрофинансирането е да разработят планове за действие, които включват все повече хора в икономическите потоци, подкрепят местните пазари и създават нови работни места, инвестиции и инфраструктура.
Българските партньори за годината на микрокредитирането, чийто активен кредитен портфейл е 82 830 000 лв., са програма "Устои", кооперация "Начала", "Микрофонд" ЕАД, проект "Заетост чрез подкрепа на бизнеса", "Швейцарски гаранционен фонд", "Кооперативен съюз на популярните каси", проект "Гаранционен фонд за микрокредитиране", Федерацията на кооперации "Взаимоспомагателни кредитни асоциации на частни земеделски стопани" r Асоциацията на популярните каси в интернет.
Те са сред най-утвърдените микрофинансиращи организации в България. Имат 24 500 активни кредити към 30 септември.
От стартирането на дейността си до днес са отпуснали кредити в размер на повече от 330 млн. лв., а 42% от клиентите им са жени.
За първи път откакто работят у нас деветте организации представиха обобщени резултати от своята дейност и се обединиха под егидата на представителството на ПРООН.
В съвместната проява участваха постоянният представител на ПРООН в България Нийл Буне, ръководителят на българския офис на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Джон Шомел-Доу, представители на Делегацията на ЕС, на Световната банка, както и на Асоциацията на търговските банки в България.
Повечето микрофинансиращи организации си партнират с банки, които предлагат програми за микрокредитиране.
Такива са Обединена българска банка (ОББ), "Хеброс", "ПроКредит банк", Стопанска и инвестиционна банка, Централна кооперативна банка и др.
"Ситибанк" и Ай Ен Джи банк са корпоративни спонсори на международната година на микрокредитирането в глобален мащаб, а вицепрезидентът на "Ситигруп" Стенли Фишер оглавява екип от съветници към Секретариата на международната година.
Една от предстоящите им прояви е да включат в дневния ред на Световния икономически форум в Давос темата за микрофинансирането и ролята на големите финансови и банкови институции за неговото утвърждаване.
В календара на международната година е и проектът на студенти от Харвардския университет "Световни награди за предприемачи".
Чрез него бяха определени с конкурс първите успешни млади предприемачи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!