Н ад 120 български журналисти отправиха призив към мултинационални компании и богати жители на планетата да помогнат за изграждането на модерен регионален център за борба със СПИН в Либия.
В декларация на третата световна среща на българските медии в Рим, организирана от БТА, се припомня, че българските журналисти, работещи навсякъде по света, вече 3023 дни разказват на своите читатели, зрители и слушатели историята на една от най-големите човешки трагедии.
"На 9 февруари 1999 година за първи път бе съобщена новината за ареста на българските медицински сестри в Либия. Вече над 8 години трагедията на Валя, Валентина, Нася, Кристияна и Снежана е част от нашата професионална съдба. Ние знаем, че те са невинни!
Знаем още, че в Бенгази други невинни, около 400 деца, живеят с вируса на СПИН. 50 от тях вече починаха. Обръщаме се към най-големите мултинационални компании, чиито бизнес прави света не само по-проспериращ, но и едно по-добро място за живеене.
Молим ви, помогнете на тези около 350 момичета и момчета да пораснат красиви жени и силни мъже! Да станат умни и образовани хора!", се казва в документа.
Третата световна среща на българските медии в Рим, която ще продължи до 23 май, бе открита днес от генералния директор на БТА Максим Минчев. За трети път българските медии са заедно, след София през 2005 и Чикаго през 2006 г., припомни в приветствието той.
Темата на срещата тази година е "Кирилицата в Европа. Новата роля на българските медии в Европа, поглед от Рим".
Председателят на парламентарната комисия по гражданско общество и медии Иво Атанасов отбеляза, че кирилицата е едно от основните средства за създаване, разширяване и утвърждаване на българското духовно пространство, на понятието за Родина.
"Ще си позволя да перифразирам родния поет, че ако и ний сме дали нещо на света, то това е "на вси славяни книга да четат", каза народният представител от БСП.
"Вие сте се събрали тук във Вечния град, за да празнувате приемането на
кирилицата като една от официалните азбуки на Европа - най-подходящото място, защото точно тук славянският език бе признат като равнопоставен на еврейския, гръцкия и латинския", каза в приветствието си епископ Тихон Иванов от българската църква "Св. Викентий и Анастасий" в Италия.
Говорителят на Ватикана Федерико Ломбарди отбеляза, че Светият престол се смята за близък съратник на българския народ. Вече 50 години радио Ватикана излъчва програма на български език, а от над 15 години са възстановени отношенията между Ватикана и България, каза той.
Медиите на Светия престол винаги ще бъдат до вас и ще сътрудничат с вас, обърна се говорителят на Ватикана към българските журналисти.
Писателят Антон Дончев заяви в словото си, че от хиляда години "тези букви, тези думи, този начин на изразяване" живят в нас. През тези хиляда години в България е имало кой да защитава буквите с войска и оръжие 300 години, останалите 700 години някой друг е носил в себе си буквите и сега ние имаме възможност да пишем на тях, каза той.