Пе ечето български училища са се превърнали в гета, сочат данни от изследване на експерти от Социалдемократическия интитут. Децата не могат да учат като нямат никаква материална база, категоричен е социологът Кольо Колев. Липсата на пари тласкала младежите и към престъпност, наркомания и насилие. Покривите на почти половината училища в страната текат, показва още изследването. Децата във всяко пето школо нямат географска карта. 63% от учителите са принудени да бъркат в собствения си джоб, за да осигурят пособия за провеждането на занятията.
10% или над 100 хил. от учениците гладуват, е едно от най-страшните открития на изследването. Още поне толкова деца, които вече са се отказали от образованието си, търсят какво да ядат по кофите на улиците. Ако можем да храним децата в училищата, ще ги накараме и да се учат, твърдят експертите. За да стане това обаче бюджетът за образование и наука трябва да се утрои и даже - учетвори.
Най-големият проблем е, че децата ни нямат достъп до двата кода на съвременната цивилизация - английски език и компютри, тревожи се Андрей Райчев. Половината от учениците признават, че не знаят чужди езици, а повечето от останалите споделят, че говорят "по малко". Истинско компютърно обучение получавали по-малко от 5%, въпреки че формално оборудваните с техника училища били 27%. При това положение тези деца ще бъдат абсолютно неадекватни в съвременния свят, прогнозира Райчев.
Драстичното влошаване на качеството на обучението пък се прикривало зад лозунги за олекотяване на програмата и стари лаври. Българските деца имали най-малко учебни часове в Европа, но затова пък - най-много музика, рисуване и спорт. Същевременно за 15 години броят на ученическите отсъствия се е умножил по 3,5. Парадоксално обаче средният успех е скочил значително. Ако нещата продължават така до 2006 - 2007 г. 20% от българчетата между 7 и 19 г. ще са напълно неграмотни, алармира Кольо Колев. Само 3% от учениците, които са деца на богаташи, получавали качествено образование. Противно на предразсъдъците на повечето българи, частните училища се доказват като единствените средища на обучение на високо ниво. Така болшинството от децата на средната класа и бедните са обречени да вземат просто формална диплома. На тях изначално им е отнет шансът за развитие, протестират експертите. Ако нещата не се променят в българското общество ще се получи ужасна интелектуална дупка и последиците от това ще трябва да бъдат лекувани сто години, заключи Андрей Райчев.
Българското училище се превърнало в гето
Повечето български училища са се превърнали в гета, сочат данни от изследване на експерти от Социалдемократическия интитут. Децата не могат да учат като нямат никаква материална база, категоричен е социологът Кольо Колев. Липсата на пари тласкала младежите и към престъпност, наркомания и насилие. Покривите на почти половината училища в страната текат, показва още изследването. Децата във всяко пето школо нямат географска карта.
25 август 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!