С ъс заповед на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров се спира продажбата на недвижими имоти на Националната електрическа компания (НЕК).
Това стана ясно днес при обявяването на резултатите от назначената в началото на октомври проверка за сделките с недвижимо имущество на НЕК ЕАД, които ще бъдат предоставени и на прокуратурата, съобщи пресцентърът на Министерство на икономиката и енергетиката.
Както НЕК, така и останалите дружества трябва да се освобождават от активи, които нямат пряко отношение към дейността им, но начинът и принципите трябва да са други и в интерес на дружеството, заяви Овчаров.
Според доклада от проверката продадените имоти са над 80 и най-често е използвана процедурата за пряко договаряне.
Някои от най-смущаващите продажби:
- миналата година са продадени почивна база в с. Черноморец с площ 3501 кв.м на стойност 177 000 лв.; почивна база в с. Кранево с площ 2980 кв.м на стойност 130 000 лв.
- през настоящата година са сключени сделки за продажба на общежитие "Здравец" в Боровец на стойност 167 500 лв.; на почивен дом "Момина сълза", също в Боровец, за сумата от 310 000 лв.; продадено е и дяловото участие на дружеството в изграждане на почивна станция "Паничище" за сумата от 786 707 лв.
Според Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала (ПРУПДТДДУК)
сделките с имоти се извършват чрез търг или конкурс и само по изключение чрез пряко договаряне.
Основно изискване е да има разрешение за разпореждане от ресорния министър.
Изводът от направената проверка е, че ръководството на
НЕК е предприело активни действия за продажба на неоперативни активи,
спазвайки указанията на министъра на енергетиката и енергийните ресурси от август 2003 г.
Според заповедта от 2003-та управителните органи на дружествата от енергийния отрасъл трябва да стартират процедури по разпореждане с дълготрайни материални активи, несвързани пряко с производствената им дейност.
Почти във всички случаи продажната цена на имотите не надвишава определената от съответния лицензиран оценител пазарна стойност на имота.
Съгласно чл. 17 от правилника така определената пазарна цена на имота служи за начална цена, което предполага търсенето на по-висока цена при провеждането на процедурата на пряко договаряне.
Аргумент в подкрепа на тази теза е текстът, който присъства във всички разрешения, дадени от министъра за извършване на продажбите, а именно те да се извършат не само при спазване на действащото законодателство, но и в защита интересите на дружеството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!