20% от децата в България имат някакви емоционални проблеми, а 12% са с психически разстройства, съобщиха експерти по време на обществено обсъждане по проекта на Национална стратегия за детето във Варна.
България се нарежда на челни позиции в Европа по брой на аборти на непълнолетни, обяви още началничката на отдел към социалното министерство Миглена Веселинова.
Изключително висок е броят на прекъснатите бременности сред най-младите жени - до 20-годишна възраст, разказва БГНЕС.
През 2005 г. 9,3% от регистрираните аборти са извършени при девойки под 19-годишна възраст (3890), а от тях 211 - при момичета под 15 години.
Ранната раждаемост също е значим проблем, допълни Веселинова. През 2005 г. 10 160 деца са родени от жени под 20-годишна възраст, като в 401 от случаите майките са по-малки от 15 години.
Физическата незрялост на родилката, опитите за предизвикване на аборт и проблемите, свързани с появата на бебето, водят до различни нарушения във физическото и психическо развитие на децата, предупреждават експертите.
Ранното майчинство може да бъде фактор за социално изключване на майката със съответните последици и за детето, уточни Веселинова.
Тя коментира също, че България се сблъсква с още един проблем - ниското равнище на раждаемостта и настъпилите промени в разбиранията на семейството за оптималния брой на децата.
За съвременните българи приоритет продължава да бъде семейството с две деца като репродуктивен идеал, допълва БГНЕС.
Данните от осъщественото при преброяването извадково изследване на раждаемостта през 2001 г. показват съществено разминаване между идеала за броя на децата в семейството и реализацията на жените на възраст 45-49 години.
Според проучването повечето български семейства (близо 70%) желаят да имат две деца, но поради икономически трудности 60% от тях не са успели да осъществят своя идеал.
България е на едно от първите места сред източноевропейските страни по относителен дял на извънбрачни раждания, каза още Веселинова.
Делът на децата, родени извънбрачно, се увеличава: от 38,4% през 2000 г. този дял нараства на 49% през 2005 г., а през 2006 г. броят им е 37 569, или 50,8%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!