В Брюксел има спешна нужда от български специалисти, заяви ръководителят на Генерална дирекция "Персонал и администрация" на Европейската комисия (ЕК) Клод Шен, който е на посещение у нас.
След 1 януари в ЕК трябва да бъдат назначени общо 385 българи:
360 служители на ниско ниво, 20 на средно ниво, четирма директори и един ръководител или заместник-ръководител на генерална дирекция, обяви Шен след срещата си с министъра на държавната администрация и административната реформа Николай Василев.
Началната заплата на служителите в ЕК е между 4000 и 6000 евро, но разходите в Брюксел са далеч по-високи от тези в София, обясни гостът (вж. повече информация в сайта на Европейската служба за подбор на кадри - ЕПСО).
"Впечатлен съм от работата на Министерството на държавната администрация и административната реформа.
Резултатите показват, че е изградена основата на модерна, ефективна и прозрачна администрация в България и в бъдеще просто трябва да се запази тази посока на реформи", похвали Шен работата на Василев и подчерта, че за успешното усвояване на европейските фондове България се нуждае именно от способна и ефективна администрация.
Министър Василев представи резултатите от централизирания конкурс за младши експерти и отправи покана към Клод Шен през следващата година ЕК да се включи в програмата на МДААР за студентски стажове "Българската мечта", така че някои от най-добрите български студенти да имат възможност да придобият опит и знания в европейските институции.
На следващото издание на форум "Кариери" през пролетта Еврокомисията ще има свой щанд, на който всеки да може да се запознае с възможностите за работа и стаж там.
Когато завършите своето обучение и придобиете своята образователна степен,
можем да предложим стажове за срок от девет месеца, обяви Шен
пред студентите от катедрите "Публична администрация" и "Европеистика" на СУ "Св. Климент Охридски" в лекцията си на тема "Възможности и перспективи за работа в институциите на ЕС".
Селекцията за стажантите в Комисията се прави два пъти годишно, като обикновено те получават възнаграждение от 1000 евро на месец (вж. повече информация на: EC.europa.eu/civil_service/job/trainee/index_en.htm).
Шен подчерта, че постоянните служители в ЕК имат възможност за кариера през целия живот, която предоставя възможността за индивидуално и професионално развитие, както и нарастване на заплащането.
Всички постоянни служители се набират чрез конкурси. Нормалната процедура включва предварителна селекция на базата на познанията на кандидата за ЕС като цяло, следва набор от тестове за проверка на знанията в конкретната сфера на компетентност на кандидата и накрая се провежда устен изпит.
В ежедневната работа в ЕК са необходими много добра комуникативност, владеене на чужди езици - в най-голяма степен английски и френски, гъвкавост и вкус към различното, новото, като не трябва да се подценява фактът, че се работи извън родината, допълни Клод Шен.
972-ма кандидати решаваха тестовете в първия централизиран конкурс за младши експерти.
376 от тях (39%) преминаха успешно основния тест
и са включени в националната база данни, от която администрациите ще могат да избират кандидати.
За участие в конкурса се бяха регистрирали 2361 души, от които реално се явиха 41%.
Най-много кандидати - 541, имаше в София, като 42% от тях преминаха успешно изпита. В Пловдив теста издържаха 1/3 от 148 явили кандидати. Във Варна минаха 37% от 132-мата кандидати, във Велико Търново успеваемостта е 39%, а в Бургас 36%.
Резултатите от изпитите ще са валидни една година, като на всеки три месеца кандидатите ще трябва да потвърждават по електронен път дали все още желаят да останат в базата данни, припомнят от МДААР.