Срещу дипломата бе внесен писмен протест в съда. На заседанието пледираха всички адвокати, без защитниците на мъчителите. По тяхно искане следващото заседание бе отложено за 20 октомври. Те поискаха отсрочка от три месеца, за да имат време да подготвят и доведат в залата трима техни свидетели.
Гледането на делото продължи повече от седем часа, информира "Дарик радио". Бяха изслушани адвокатите на либийските лекари, на мъчителите и беше дадена думата на българския адвокат Пламен Ялнъзов. Адвокат на обвинения по делото палестинец подкрепи напълно колегите си Осман Бизанти и Пламен Ялнъзов. Той определи процеса като исторически, цялото дело като фалшифицирано и че почива на псевдонаучни заключения и на изтръгнати с мъчения самопризнания.
На заседанието имаше много представители на ЕС - седем дипломати, представители на Белгия, Франция, Гърция, Полша, Чехия и Италия.
Наказателният съд в Бенгази се събра вчера за шести пореден път на заседание по делото за епидемията от СПИН в Либия, припомня Би Ти Ви. На заседанието от 3 септември в полза на българската защита пред съда в Бенгази свидетелстваха експертите по СПИН Люк Монтание и Виторио Колици. На 8 септември прокурорът в Бенгази поиска смъртна присъда за шестимата български медици и палестинеца Ашраф, както и общо около 4 млрд. долара обезщетение за заразените деца. Прокурорът поиска и подвеждане под отговорност за лъжесвидетелстване на двамата европейски професори Монтание и Колици.
На 22 септември пледираха защитниците на българските медици. Пред съда адвокатите Пламен Ялнъзов и Осман Бизанти защитиха тезите, че няма никакви доказателства за това, че българите са организирали или участвали в заразяването на либийски деца. На 29 септември делото бе отложено, поради заболяване на член от съдебния състав за 13 октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!