"ДПС прекрачи в 2007-а, другите са зад гърба му", коментира "Труд". Повод е сбирката на ДПС през почивните дни, на която присъстваха министри и заместник-министри от движението, депутатите и 32-мата кметове.
Пред тях директно беше казано: Нямате избор - трябва да се научите как се правят европроекти.
ДПС може да си позволи лукса дневният му ред за догодина да е тази тема, защото е единствената партия, която в момента стои най-стабилно на политическата сцена, пише изданието.
Зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев, който отговаря за икономическата политика е измислил "ноу-хау".
Към областните съвети на ДПС ще се създадат специални звена от експерти, които ще заработят от догодина. Офисите ще са и нещо като "горещ телефон" за азбуката на еврофондовете. С тези стъпки ДПС вече влезе в 2007-а.
"На втората кожа овцата става вълк", предупреждава в анализ "24 часа". "Веднага след като сътвориха най-десния бюджет в историята, политиците се загрижиха за доходите на бедните и публикуваха доклади и програми.
Заедно с това въведоха нови акцизи, екотакси и други екстри, които удрят най-силно бедните. На практика съотношението между преките и косвените данъци вече задмина 1:2 и гони небивали световни рекорди.
Това значи, че докато се опъва срещу плоския данък, държавата вече е въвела регресивен данък - тя взема от бедните и дава на богатите. Но най-голямата илюзия е, че свръхдясната икономическа политика гарантирано ще донесе възход. Историята показва, че от една овца може да се одере само една кожа, след което овцата се увълчва."
"Овчарският скок на акцизите", е коментарът в "Сега". Отбелязва се, че ще има ропот при гласения овчарски скок на бензините, защото тогава здраво ще поскъпне и всичко останало.
Остава загадка защо властта се кани да допълва бюджетните приходи с прекомерно качване на акцизите, вместо да подгони контрабандата на горива и кражбата на данъци и мита и да събере поне 1/3 от онези 300 млн., които се крият в сенчестия сектор.
Поставя се въпросът защо властта пази като свещени крави хазарта, чиновниците и бюджетния излишък.
"Българи ще работят легално в ЕС въпреки ограниченията", е водещо заглавие на същото издание.
Българските работници ще могат да бъдат наемани по облекчена процедура в ЕС въпреки налагането на ограничителни режими в повечето страни-членки.
Те няма да се нуждаят от работна виза, но ще могат да работят в дадена компания за максимум една година. Това обявиха на съвместна пресконференция ръководството на КНСБ и новата компания за осигуряване на временна заетост "Хюман Пауър".
От 2007 г. българските посреднически агенции за намиране на работа ще могат да предоставят нов тип услуга - командироване на работници.
"Иде краят на черните каси", предрича Пламен Димитров, зам.-председател на КНСБ. Пред "Труд" той обяснява, че от догодина колкото и ограничения за движението на работна ръка ни налага Европа, пак ще се движим и ще работим из нея.
"И ако българският работодател държи да си запази специалистите, ще се наложи да им плаща по-висока заплата. Просто бизнесът не може да не инвестира в работната сила, иначе няма шанс. - смята Димитров. -
Той трябва да развие и системата на заплащане така, че да е свързана с резултатите от труда на човека. За да няма нелоялна конкуренция между фирмите пък, най-сетне трябва да бъдат договорени и разпространени браншовите минимални стандарти по заплащането."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!