Б ългария проявява интерес и е готова да се присъедини към проекта за изграждане на нова газопроводна система "Южен поток" от Русия до Европа през акваторията на Черно море. Това заяви президентът Георги Първанов след едночасова среща с президента на Русия Владимир Путин в Загреб.
Двамата държавни глави участваха в срещата на високо равнище на страните от Югоизточна Европа по въпросите на енергетиката. Путин бе специален гост на форума, организиран по инициатива на хърватския президент Степан Месич.
Първанов подчерта, че новият газопровод ще бъде важна стъпка в търсенето на възможности за разнообразяване на енергийните източници и за постигане на повече гаранции за енергийна сигурност не само в региона, но и в Европа като цяло.
По думите му в следващите дни компетентните органи - правителството и съответните звена, ще обсъдят всички финансови и други аспекти на проекта и на базата на анализа ще вземат окончателното решение.
"Южен поток" създава добри възможности за България
и за нейната роля по отношение на развитието на енергетиката в Европа, а също така би имал много сериозен ефект за държавите, участвали в днешния форум, отбеляза Георги Първанов.
"Това се отнася за всички направления на сътрудничеството, расте стокообменът. Русия заема твърдо второ място в търговския оборот на България. Това се отнася за инвестициите, инфраструктурните проекти, енергетиката", напомни Путин.
Руският президент заяви, че е удовлетворен от развитието на ситуацията около проекта за петролопровод Бургас-Александруполис.
Българският му колега на свой ред отбеляза, че тази година се навършват 130 години от началото на Руско-турската освободителна война. В България се подготвяме да отбележим с тържествени мероприятия това събитие, заяви той.
Във връзка със случая с българските медици в Либия, Георги Първанов е изразил надежда Русия да се включи в Международния фонд за подпомагане на заразените либийски деца и техните семейства. Путин е изразил готовност този въпрос да бъде обсъден.
На вчерашния форум страните от Югоизточна Европа се споразумяха да не използват енергията като политически инструмент и да осигурят
равен достъп за всички страни до енергийните източници
Тази договореност се съдържа в обща декларация на участниците. Тя е от 14 точки и обхваща практически всички области на сътрудничеството на държавите от този регион в енергийната област - от достъпа до източниците на енергия до транспортирането и опазването на околната среда.
Енергията е стока, достъпът до която трябва да бъде осигурен за всички в съответствие с пазарната ситуация и при разбираеми и прозрачни условия, се отбелязва в документа.
В него е посочено още, че участниците в срещата смятат да хармонизират енергийната си политика, да търсят нови и да възобновяват стари източници на енергия, както и да развиват транспортирането на енергоносители.
Те са единодушни, че използването на енергоресурсите не бива да застрашава природата, а изграждането и използването на нови тръбопроводи трябва да се съчетава с опазването на околната среда и непрекъснатите доставки.
Държавите от Югоизточната Европа също така ще участват в развитието на мрежата от нефтопроводи и в развитието на атомната енергетика при строгото спазване на международните стандарти, се изтъква в декларацията.
След Загреб президентът Георги Първанов ще проведе работно посещение в Турция по повод 15-та годишнина от създаването на организацията на Черноморското икономическо сътрудничество.
Срещата на високо равнище се провежда от 24 до 26 юни 2007 г. в Истанбул. Държавният глава ще участва в заседанието на държавните и правителствени ръководители от ЧИС на 25 юни.
В рамките на форума президентът ще има двустранни срещи с президента на Украйна Виктор Юшченко и президента на Турция Ахмет Сезер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!