Н амеренията ни през втория мандат са да разширим максимално кръга на експертите, посочи държавният глава.
Вътрешната политика, която президентът обеща да провежда, ще е насочена към реално повишаване качеството на живот. Той се обяви и за
радикална промяна в отношението към науката и образованието
високото качество на които гарантират създаването на истински конкурентна икономика.
Първанов заяви, че ще продължи разумния диалог с парламента, освен това ще продължи да помага за промените в съдебната система, без да прескача границите между властите.
"Не може конфронтацията и агресията да са движеща сила на нашето общество. Аз съм удовлетворен, че с предишното правителство оглавявано от Симеон Сакскобургготски успяхме да формираме такъв модел.
Готов съм да
споделя отговорността с правителството за непопулярни мерки
Ще бъда обаче първият критик на правителствени или парламентарни решения и подходи, които смятам за грешни. Немалка част от тях вече съм коментирал.
В тази връзка искам да отбележа, че не намирам за редно вземането на решения по възлови, дори конкретни въпроси, в тесния кръг на съвета на коалицията.
Обменянето на демократични процедури, един процес, който наблюдавам и при управляващи, и при опозиция може да се окаже един от факторите за засилващо се недоверие към политиката", подчерта Първанов.
Потвърждавам своя ангажимент за укрепване на държавността, за силни институции, каза още президентът.
"Необходима ни е държава, която да е в услуга на гражданите. Това бяха и мотивите ми, когато върнах закони, осигуряващи комфорт на чиновника, а не на граждани, но признавам, че сме далеч от тази държава", обясни той.
"Държа и на предложението си за правото на
президента да обявява референдуми
а не както до сега само да има право да предлага организирането им на Народното събрание. Приемам упрека за недостатъчното събиране на Консултативния съвет", каза още държавният глава.
Ключовата дума за втория мандат ще бъде отвореност за неправителствени организации, кметове, спортисти, за всички които имат виждания за развитие на нацията, каза Първанов.
"По времето на първия си мандат поех отговорност на главнокомандващ на въоръжените ни сили - днес България има модернизираща се силна армия.
Особено важно е да концентрираме усилията на институциите - политически правни, материални, кадрови, за успешното изпълнение на плана за изграждане на Българската армия до 2015 г.", посочи Първанов, като призова за нова законодателна уредба в областта на националните служби, тъй като по думите му хората са се уморили от самоцелна секретност.
Според държавния глава
престъпността остава вътрешен риск
за страната и е наложително финансовите възможности на престъпните структури да бъдат ограничени.
Като неуспех на политиката си той отчете и затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
Външнополитическите приоритети в работата на Първанов през втория му мандат са България да бъде енергиен, транспортен център и комуникационен център.
"Наша важна национална задача, която е решима само с обединените усилия, е
утвърждаване на автентичния образ на България по света
Външната политика излезе от европолитическата зона - днес България е авторитетен член на редица форуми, последователна в действията си държава, която генерира стабилност.
Стратегическото партньорство със САЩ трябва да се детайлизира, това считам за една от основните задачи в средносрочен план.
Членството ни в ЕС и НАТО възлага нови ангажименти към съседите и приятелите. За нас е важно те да бъдат членове на ЕС и НАТО, което ще доведе до по-голяма сигурност в региона.
За петте години се опитах да поддържам активност към свят, в който
просперитетът да не е привилегия, а право
големите да решават проблемите на малките и слабите, а не да доминират над тях", каза Първанов.
"Вие сте ме избрали не да изразявам чувствата си, а да правя политика от която България печели. Разбира се това не означава, че трябва да се съгласяваме с всичко, а да правим политика с характер", изтъкна президентът.
"Държавата положи много усилия за осъдените медицински сестри в Либия. Ние ще продължим работата си за връщането на сестрите в България, има безпрецедентна мощна подкрепа и гражданската инициатива.
Успоредно с това ще продължим и усилията си за заразените деца в Бенгази и развитие на двустранните ни отношения", каза още Първанов.
"И през следващите години се запазва един от основните акценти в дейността на институцията - работата с нашите сънародници, които живеят извън пределите на родината.
С приемането ни в ЕС тази дейност придобива ново качествено измерение, по нов начин се поставя въпросът за националната ни идентичност и за границите на българската духовна територия.
Следва да се използват възможностите за свободно движение на хората в европейските граници, за да се разшири влиянието на българската духовност в Европа.
С г-н Марин сме на мнение, че сегашният Закон за българите, живеещи извън Република България не дава достатъчно възможности за
по-ефективна и пълноценна защита
и политика спрямо нашите сънародници", заяви президентът.
"Вярвам, че ще успеем. Вярвам, че нашата мечта за силна, модерна, просперираща България се сбъдва.
Вярвам, че не само нашите деца и внуци, но и ние, нашето поколение, ще живеем в една по-добро, по-справедливо и по-богато общество, че тук младите, икономически активните българи ще намерят поле за реализация на своите таланти, на своите сили и способности", каза в заключение държавният глава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!