Чрез нея искаме да съхраним българската култура за всички нас и да я покажем по подходящ начин пред европейската общност, обяснява управителят на фирмата Деян Кавръков, който присъства на откриването заедно с директора на Националната художествена галерия (НХГ) Борис Данаилов.
През 2003 г. беше обновена фасадата на къщата-музей на П. Яворов, а миналата година се извършиха ремонтни дейности в музея "Пенчо и Петко Славейкови".
Къщата-музей на Иван Лазаров е филиал на Националната художествена галерия и е отворена за посетители от 1989 г.
Там българският скулптор е живял като дете, а по-късно в задния двор на къщата разполага своето ателие.
В момента в музея са изложени над 160 негови произведения - най-богатата му сбирка у нас.
На стълбите пред къщата е изложена отливка от най-забележителната му скулптура - "Майката", която през 1937 г. е била поставена като надгробен паметник на българския поет Димчо Дебелянов в Копривщица.
В къщата могат да се видят още първите сериозни произведения на скулптора, наречени от самия него "Импресиите от войната", както и главата от скулптурата на св. Пимен Софийски, оцеляла след бомбардировките по време на Втората световна война.
Повече от четвърт век той е бил професор в Художествената академия и неколкократно е избиран за неин ректор; член е на Българската академия на науките и основател на Института за изобразително изкуство към БАН, председател на Съюза на художниците и изявен природолюбител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!