Н а срещата си в Лисабон държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС постигнаха пълно съгласие по новия европейски договор, който има за цел да реформира институциите на ЕС.
Така лидерите на ЕС замениха провалилата се европейска конституция и сложиха край на продължилата две години и половина криза на доверие в бъдещето на Европа, коментира "Ройтерс".
ЕС излезе от кризата,
обяви португалският премиер Жозе Сократиш, чиято страна в момента е ротационен председател на съюза (EU2007.pt).
"С този нов договор Европа преодоля безизходицата, продължила няколко години, и се готви за предизвикателствата на бъдещето. Европа излезе по-силна от тази среща на върха, по-силна да се изправи пред световните проблеми, по-силна да поеме своята роля в света и също да увеличи доверието в нашата икономика и в нашите граждани", каза Сократиш.
Официалното подписване на новия европейски договор ще стане на 13 декември в Лисабон. За да влезе в сила, което се очаква да стане факт до 2009 г., документът трябва да бъде ратифициран от всички страни членки.
Повечето от тях ще изберат парламентарната процедура за ратификация,
а засега само за Ирландия е сигурно, че ще организира референдум. Подобна възможност се обсъжда в Дания и Великобритания.
Реформата на европейските институции предвижда въвеждането на поста президент на ЕС, който ще се избира от лидерите на 27-те за петгодишен период, концентриране на всички дипломатически функции в ръцете на върховен представител по външната политика, съкращаване на броя на еврокомисарите и депутатите в Европейския парламент и въвеждане на нова система на гласуване в Съвета на ЕС.
Основните положения в институционалната реформа
са взети от "европейската конституция", която бе одобрена от лидерите на съюза, но бе отхвърлена на референдуми във Франция и Холандия през 2005 г.
Новият европейски договор ще позволи да се ускори процесът на вземане на решения, така че страните от ЕС да реагират по-бързо по глобални въпроси като отбраната, енергийната сигурност, промените в климата и миграцията. Той цели също така да даде на съюза по-голямо влияние в световните дела.
След постигането на споразумението, лидерите от ЕС се прегръщаха един друг с облекчение и вдигнаха тост с шампанско, съобщава Ройтерс.
Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу подчерта обаче, че
реформата сама по себе си не е приключила,
но с променените институции съюзът ще може да се грижи по-добре за приоритетите на своите граждани.
Барозу каза, че ще работи усилено, за да обясни ползите от новия европейски договор на често скептичната европейска общественост.
Постигането на споразумението стана възможно, след като в последния момент бяха направени отстъпки на Италия и Полша.
Италия получи допълнително депутатско място в ЕП
Така страната ще има 73 евродепутати - толкова, с колкото ще разполага и Великобритания. Франция ще има 74, а Германия - 96.
Намаляването на броя на евродепутатите от 785 на 750 ще влезе в сила от 2009 г. Съгласно предложеното от Португалия, председателят на парламента няма да се брои.
Удовлетворено бе също искането на Полша за механизъм, който да позволява на група държави, които не разполагат с необходимото блокиращо мнозинство, да
забавят "за разумен период от време" вземането на решения от ЕС
Лидерите от ЕС се съгласиха да съхранят т. нар."компромис от Янина" в протокол към договора, но прибавиха клауза, според която че страните членки по-късно могат да заличат протокола, без да свикват мащабна междуправителствена конференция.
Друго препятствие бе премахнато, когато Европейската комисия обяви, че ще спре за пет години наказателната процедура срещу Австрия, която ЕК стартира във връзка с
квотите за чуждестранни студенти
С тях Виена опитваше да спре студентите по медицина от съседна Германия да заливат австрийските университети.
Още една пречка бе преодоляна, след като България получи подкрепата на всички страни членки
изписването на общата валута на кирилица да е "евро",
а не както настояваше Европейската централна банка "еуро", отбелязва "Ройтерс".
Британският премиер Гордън Браун, който участва за първи път в среща на върха на ЕС, увери критиците си у дома, че новият европейски договор ще гарантира британския суверенитет в областта на правосъдието, вътрешните и външните работи и сигурността.
Браун повтори думите "британски национални интереси" 19 пъти по време на своята пресконференция, подчертава "Ройтерс".
Германският канцлер Ангела Меркел окачестви споразумението от Либасон като голям успех, а говорителят на Елисейския дворец Давид Мартинон заяви, че Франция е много доволна от новия договор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!