П резидентът на САЩ Джордж Буш заяви, че би искал да измести фокуса на дебатите за глобалното затопляне от намаляване емисиите от вредни газове към създаването на нови технологии.
В интервю за британска телевизия преди срещата на Г-8 в Шотландия (G8.gov.uk), Буш призна, че глобалното затопляне е важен проблем, за който поне отчасти вина имат хората, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
САЩ обаче ще продължат да се противопоставят на Протокола от Киото, който според Буш налага вредни ограничения в използването на енергия.
Вместо това американският президент посочи, че трябва да се търсят алтернативи на използваните масово горива.
Буш даде за пример американската програма за инвестиране на 20 млрд. долара в изграждането на централи, които не изпускат газове с парников ефект, и създаването на автомобили, движещи се с водород.
Великобритания, която е домакин на срещата настоява за ново споразумение против парниковия ефект, както и за действия за преодоляване на бедността в Африка.
Френският президент Жак Ширак изрази оптимизма си, че на срещата на Г-8 ще бъде постигнато споразумение по проблема с промените в климата.
В изявление след вчерашната среща в Калининград с лидерите на Русия и Германия, Ширак каза, че са се водили трудни преговори, но изглежда се върви към споразумение.
В публикация на британският вестник "Файненшъл таймс" се посочва, че е избегнат конфликт между Франция и САЩ с проектодекларация, в която се казва, че науката налага да се предприемат действия за ограничаване на вредните промишлени газове.
Що се отнася до бедността в Африка, британският министър на финансите Гордън Браун предупреди, че това е сложна задача, която изисква много време.
В събота вечерта светът стана свидетел на грандизоните концерти в десет световни града в подкрепа на бедните африкански държави.
Посланието на инициативата Лайв Ейт, осъществена по идея британския премиер Тони Блеър и подкрепена от ирландсия музикант Боб Гелдоф, е: "Нека да направим бедността история".
Определяни като "събитието на десетилетието" концертите имат амбицията да упражнят натиск върху ръководителите на страните от Г-8 (Германия, Франция, Великобритания, Италия, Канада, САЩ, Япония и Русия), и затова се проведоха непосредствено преди срещата им на върха в Гленигълс, Шотландия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!