"България е коректен партньор в ЕС и изпълнява договорните си задължения, но ако газовите доставки не бъдат възобновени по една или друга причина, или ако сегашната криза не намери трайно решение, България може да пусне отново един от спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй", е заявил министър Петър Димитров по време на извънредното заседание на министрите по енергетиката на страните от ЕС в понеделник.
На заседанието е било оповестено, че руските газови доставки за ЕС трябва да тръгнат най-късно във вторник сутринта до 8 ч. московско време (7 ч. българско).
Министърът на икономиката и енергетиката се е срещнал с еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс, за да обсъдят проекти за свързване на българската газопреносна мрежа с мрежите на Гърция и Румъния.
Реализирането им трябва да диверсифицира енергийните източници за страната ни, за да не се допусне повтаряне на кризисната обстановка през последните дни.
Обсъден е бил проект за междусистемна връзка между България и Гърция - между Димитровград и Комотини, чието изграждане се оценява на 125 млн. евро, както и изграждане на терминали за втечнен газ, през който суровината да се доставя през Гърция за България. Стойността на втория проект е около 500 млн. евро.
С румънския министър на енергетиката е разисквана възможността да се изгради междусистемна връзка между Русе и Гюргево, чието изпълнение ще струва около 30 млн. евро.
Според Петър Димитров още не изяснено напълно как ще се финансират тези проекти - изцяло или частично със средства на ЕС. Министрите на енергетиката от съюза са дали днес съгласие предложените от ЕК 5 млрд. евро допълнително по Плана за възстановяване от икономическата криза да бъдат използвани главно за енергийни проекти.
По думите на министъра конкретните предложения ще бъдат разгледани на заседанието на Съвета на ЕС по енергетика през февруари.
В по-дългосрочен план и с оглед на енергийната независимост проектът за изграждане на газопровода "Набуко" е приоритетен за България. Поради това сме настоявали ЕС да се ангажира по-силно политически с неговото реализиране, отбеляза министър Димитров.
По време на срещата му с европейския енергиен комисар е станало дума и за компенсации, които България да получи по съдебен път заради понесените щети от газовата криза. Според Андрис Пиебалгс те трябва да се търсят от търговските дружества, осигуряващи руски газ за България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!