"Споразумението със САЩ за визите няма да ни скара с ЕС", коментира пред "Сега" вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. Той припомня, че по време на посещението на премиера Сергей Станишев в САЩ ще бъде подписано споразумение, което ще бъде голяма крачка напред във връзка с отпадането на визите за САЩ.
По повод предстоящия доклад на ЕК за България Калфин коментира, че правителството върши повече неща, отколкото се отчитат в докладите на ЕС. Виждам, че има политически сили, които не само се възползват, но и се стремят да предизвикат остра реакция от ЕС, отбелязва той.
"Следователите стоят без работа", посочва в интервю за "Стандарт" директорът на Националната следствена служба Бойко Найденов. Вече нямаме залежали дела, в НСлС имаме за миналата година стотина дела, тоест се пада по около едно дело на човек, информира той.
По повод бъдещия доклад от Брюксел той отбелязва, че не сме постигнали решаващ прелом в борбата с организираната престъпност и корупцията и трябва да очакваме обективно отразяване на действителността от доклада.
Според него проблемът за неразкриването специално на някои знакови поръчкови убийства не е само в една институция. Докато не се реши проблемът със сивата икономика и с прането на пари, този бизнес ще се решава по кървав начин.
"Спечелихме като алтернатива на ромите и ДПС", заявява пред "Труд" Звездан Гацев, водач на листата на победилата коалиция "Бъдеще за Сандански". Не сме поръчали на никого да купува гласове или да търгува за нас, не сме имали нужда от това, декларира той.
"На следващите избори вместо пари ще играе сопата", твърди пред "Новинар" политологът Огнян Минчев. Сега се намираме в този етап на дегенерация на българската политическа система - след унищожаването на гражданското представителство и на политическите алтернативи, при пълна олигархизация на управлението и свеждане на гражданския вот до избор, мотивиран от дребен рушвет, коментира Минчев.
На следващия етап вместо парите ще бъде извадена сопата, както беше при Тодор Живков, смята той.
"ВСС плаши депутатите с война", пише "Сега". ВСС заплашил вчера да прекрати всякакви контакти с депутатите, а повод е случаят с председателя на ВАС Константин Пенчев, който в края на миналата седмица бе подложен на нападки при представянето на доклада на ВАС в парламента.
"Няма да стъпя в парламента, докато няма диалог", цитира изданието думите на Пенчев. ВСС ще се срещне с председателя на парламента Георги Пирински, за да се обсъдят правила, по които занапред да протичат дискусиите при обсъждането на магистратските доклади.
Замените на военни имоти са спрени със заповед на министъра на отбраната Николай Цонев, информира "Монитор". Ще извършим проверки във всички области и сфери на Министерството на отбраната и Генералния щаб, отбелязал Цонев.
Пускането на пети и шести GSM оператор ще обсъжда днес Комисията за регулиране на съобщенията, научил "Труд". Идеята била те да получат по 15 мегахерца от свободните честоти в обхвата 1800 мегахерца. Основната причина е, че КРС разполага с голям свободен ресурс от честоти, а също и че интерес към четвъртия GSM лиценз са декларирали цели 12 компании.
Бедните да плащат по-ниска цена за водата, а богатите, които пълнят басейни, да плащат повече - за тази философия на новите цени на водата, които обмисля ДКЕВР, информира от първа страница "24 часа".
"Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще се опита да намали поскъпването на тока от 1 юли, пише "Класа", като цитира председателя на комисията Константин Шушулов. Според него вече са успели да намалят увеличението с 2,5%.
"Смешни оценки, докато 220 V ни удрят по джоба", анализира в материал за "24 часа" депутатът от БНД и бивш вицепремиер Лидия Шулева.
За да могат да бъдат правилно регулирани цените на тока, трябва да изпълним директивата на ЕС за разделяне на производството на еленергия от преноса и от разпределението, посочва тя. У нас НЕК е производител, но има и известна търговска дейност, а прави и основния пренос на еленергия, отбелязва Шулева.
В материал "Пионерски страсти за стотици милиони" "Труд" коментира предстоящия търг за жп гара "Пионер". Изключителните характеристики на имота са основна предпоставка за него да играят мощни инвеститори, а не да попадне в ръцете на родни апаши със съмнителни капитали, категорични са от транспортното министерство.
От Националната компания "Железопътна инфраструктура" смятат, че всеки, който прави скандали около продажбата на гара "Пионер" не иска друго, освен да свали цената.
"Руските инвестиции идват", заявява пред "Класа" руският посланик Анатолий Потапов. В България има много занемарени балнеосанаториуми с минерални води, ние се нуждаем от такива, обяснява Потапов. Кметът на Москва Юрий Лужков му казал, че е заинтересован да купи земя с минерални извори и да построи на нея нови санаториуми.
"Европа не иска да ни наказва, иска свършена работа", отбелязва пред "Монитор" евродепутатът от левицата Маруся Любчева. В Европейския парламент на България гледат като на всички останали страни, контролът по изразходването на средствата на ЕС се отнася за всички държави членки, коментира Любчева.
Според нея вътрешните дебати често се изострят по политически причини. Струва ми се, че и при нас се получи същото, имам чувството, че на някой хора много им се иска да бъде наложен на България предпазна клауза, като с това смятат, че постигат своя политическа печалба, допълва Любчева.
"Евростат не послуша Станишев", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Вестникът цитира данни на Евростат, според които заплащането на час на българина е 1,65 евро, а в ЕС средното равнище е 20,65 евро.
Според прогнозата България ще загуби до 2050 г. една трета от населението си. Но всяко зло за добро - колкото по-беден е някой европейски район, толкова по-големи шансове има да кандидатства за пари от кохезионния фонд, заключава авторът.
"С чужда пита помен се прави", заявява пред "Дума" проф. Иван Илчев, ректор на СУ "Св. Климент Охридски". Той коментира глобите, наложени на висши училища, които обучават повече студенти, отколкото им е разрешено.
Ние поемаме много неща, които държавата е прехвърлила на нас, посочва Илчев и дава пример със студенти от ЕС, които от тази година трябва да плащат такси като български студенти, но за тях не е осигурена държавна субсидия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!