Н а работна среща в Москва правителствените ръководители на България, Молдова, Русия и Словакия са обсъдили причините за газовата криза, възникнала в резултат на руско-украинския спор, свързан с доставките, и варианти за изход от нея, съобщи правителствената информационна служба.
Четирите държави са били представени от министър-председателите си Сергей Станишев, Зинаида Гречани, Владимир Путин и Роберт Фицо, както и от министъра на икономиката и енергетиката на България Петър Димитров, словашкия министър на икономиката Любомир Яхнатек, и заместник-министъра на икономиката и търговията на Молдова Тудор Конач.
От руска страна са присъствали вицепремиерът Игор Сечин, зам.-директорът на правителствената канцелария Юрий Ушаков и вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев.
"Неприемливо е цяла Европа да се превръща в заложник
на газовия спор между Русия и Украйна", подчерта министър-председателят Сергей Станишев след приключването на срещата, продължила повече от един час в резиденция Ново Огарьово.
"Не можем да бъдем посредници в търговския спор между Русия и Украйна, в техните взаимоотношения. Това беше ясно заявено и от целия Европейски съюз, защото и едната, и другата страна имат конкретни ангажименти по договорите и трябва да намерят начин да ги изпълняват", каза още министър-председателят.
"Видях добра воля и желание от руския министър-председател Владимир Путин да се търсят конкретни технологични решения за страните от Югоизточна и Централна Европа, защото те са най-засегнатите от газовата криза", допълни той.
Премиерът отбеляза, че Словакия е в по-леко положение, тъй като към нея може да се доставя газ, който минава през Беларус, Полша и Германия.
В "Газпром" ще има конкретните разговори за възможностите. Руската страна била готова да се осъществяват суапови сделки. Тези количества, които Украйна би била готова да доставя като свое задължение по транзита ще й бъдат доставени, обяснил Станишев.
Според него спорът между Украйна и Русия трябва да се реши максимално бързо защото и двете страни губят от политическия си образ на надежден доставчик и транзитьор. "Това без съмнение ще се анализира от целия Европейски съюз", каза премиерът.
Руският премиер Владимир Путин подкрепил редица предложения за възобновяването на транзита на газ за Европа, направени на срещата.
Техническите подробности щели да бъдат обсъдени днес в "Газпром", съобщил Александър Медведев. Той се надява украинската страна да подкрепи предложенията
На срещата
Путин за пореден път упрекнал Украйна,
че не спазва договора за контрол на транзита и заявил, че Русия е разочарована.
"Съжаляваме за случващото се и от своя страна правим всичко, за да бъде възобновен транзитът", заявил.
"Ние приехме предложенията на Европейската комисия и подписахме съответния протокол за контрол на транзита. Но сме разочаровани от изпълнението му или по-точно от неизпълнението от страна на украинските ни партньори", допълнил Путин.
Той посочил, че украинската страна е определила подаването на газ през станцията "Суджа" като "едностранно от руската страна без предварително споразумение".
"Това значи, допълнил Путин, че украинската страна признава, че
подаването на газ се изпълнява, а това пък означава, че украинската страна възпрепятства преминаването на газ през своята територия към вас.
Това обаче означава и още нещо - че украинските партньори не признават документа, подписан от Русия, Европейската страна и Украйна за мониторинг на транзита", заключил Путин, цитиран от руската агенция ИТАР-ТАСС.
В същото време от Полша, където е на посещение, президентът Юшченко заяви, че Украйна в момента доставя от собствените си запаси газ на Молдова и България.
"Проявявайки солидарност, ние и днес доставяме газ на Молдова и България от собствените си запаси", заяви Юшченко на пресконференция, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Подчертавам, че това се прави без договор, само по силата на нашите морални задължения, което показва, че Украйна прави всичко, което е по силите й, за да доставя газ на Европа", подчерта Юшченко.
Има сериозно
предложение от Украйна природният газ да се доставя на друга входна точка
на границата й с Русия, съобщи за "Дарик радио" енергийният министър Петър Димитров.
В този случай те поемат ангажимента да доставят газа на България. Това е нещо, което може би е реално, обсъжда се в момента с "Газпром", каза министърът.
След посещение в Централния диспечерски център на "Газпром" и среща с президента на Русия Дмитрий Медведев
Станишев и водената от него делегация ще отпътуват за Киев,
за да продължат разговорите с украинския премиер Юлия Тимошенко.
"Пътувам за Киев защото те са длъжни да изпълняват своите транзитни задължения. Ние не сме посредници и не можем да контролираме, особено в предишен период, кой какво не е изпълнил. От страна на руския премиер видях добра воля и ангажимент.
Разбира се нещата опират до технически решения защото по-голямата част от украинските подземни хранилища се намират в Западна Украйна и не са свързани с транзитния тръбопровод, който е между украинската граница и "Орловка", откъдето получава газ България, уточни Станишев.
Екипът на министър-председателя е в постоянна телефонна връзка със съветника на председателя на ЕК Жозе Барозу - Анна Мартиньо, която своевременно го информира за хода на разговорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!