Н ародното събрание отхвърли на първо четене след прегласуване предложените промени в Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност (ЗОПДИППД, известен като закон за комисията "Кушлев").
Предложението беше внесено от депутатите Марина Дикова от НДСВ, Диана Хитова и Надя Антонова от левицата, и Четин Казак от ДПС.
Още вчера, при обсъждане в комисиите, остри спорове е имало за текстовете, които предвиждат държавата да отнема и имоти, купени с мръсни пари, дори когато вече са прехвърлени на балдъза, тъща или бивш съпруг.
Според проекта на отнемане трябваше да подлежи и полученото при замяна, когато придобитото от престъпна дейност имущество е прехвърлено на трето добросъвестно лице по възмезден начин чрез замяна.
Законът може да има драстични последици за всеки български гражданин и на него не трябва да се гледа от политическа гладна точка, коментира депутатът Борислав Ралчев.
Според варненския адвокат, който беше в НДСВ, а сега е в партията Българска нова демокрация, поправките биха позволили над определени хора да се осъществява икономическа, а и наказателна репресия.
Той е получил подкрепата и на Христо Бисеров от ДПС и Атанас Атанасов от ДСБ.
Поправките предлагаха да се разшири приложното поле на закона чрез
включването на престъпления, които предвиждат причиняването на
вреди в големи или в особено големи размери, или такива, при които размерът на вредите не е въведен като обективен признак, но чрез които биха могли да се добият значителни облаги.
Според проекта в кръга на лицата, чието имущество може да бъде конфискувано, ако е резултат на престъпна дейност, трябваше да се прибавят и лица, с които проверяваният се намира във фактическо съжителство, както и бивш съпруг.
По-късно председателят на парламентарната група на "Коалиция за България" Ангел Найденов заяви, че в най-кратки срокове управляващото мнозинство ще внесе нов законопроект.
В Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, ще бъдат внесени промени, свързани с разширяване на правомощията, кръга на престъпленията и инструментариума на комисията "Кушлев".
Найденов посочи, че отхвърленият законопроект е бил от пакета законопроекти, пряко свързани със стъпките за противодействие на престъпността и корупцията.
Той обясни, че трите парламентарни групи на мнозинството ще сформират работна група по подготовката на нов законопроект за изменения в ЗОПДИППД, в която ще предложат да се включат и експерти. По думите му ще се търсят и по-радикални решения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!