Радклиф, която бе фаворит в началото на състезанието, се отказа от надпреварата поради изтощение няколко километра преди края.
С това надеждите на Великобритания за златен медал в тази дисциплина са се провалили, отбелязват вестниците, но намират и утешителни думи за спортистката, като пишат, че за разлика от английския тенисист Тим Хенман, който често разочарова своите сънародници, Пола Радклиф вече е достигнала върха на своята кариера.
Другата най-коментираната новина в лондонския печат е кражбата от музей в Осло на две картини на най-известния норвежки художник Едвард Мунк - "Викът" и "Мадона".
Норвегия крещи, възмутена от слабата охрана на музея, възкликва "Таймс".
"Гардиън" от своя страна припомня и други известни кражби на шедьоври в по-ново време, като се почне от "отвличането" на Леонардовата "Джоконда" през 1911 г. от Лувъра, довело до затварянето на френските граници.
Последният подобен случай бе през август м.г., когато друга картина от Да Винчи, оценена на 30 млн. лири стерлинги, беше открадната от замък в Шотландия, но за разлика от "Мона Лиза", досега не е намерена.
"Таймс" отново повдига въпроса за нелегалната имиграция във Великобритания, като съобщава, че публикувани в неделя документи на вътрешното министерство (Хоум офис) показват как правителството се е опитало да забави обнародването на данни за броя на имигрантите през 2003-та.
В писмо до Националното статистическо бюро британското МВР се аргументира, че по този начин "биха се избегнали нови нападки" от страна на антиимиграционната неправителствената организация "Мигрейшън уоч".
"Таймс" цитира говорител на Хоум офис, според когото "данните на "Мигрейшън уоч" дават преувеличена представа за нивото на миграция, което пък подкопава общественото доверие".
Очаква се тази седмица зам.-министърът по въпросите на имиграцията Дес Браун да оповести, че броят на молбите за убежище е спаднал от близо 9000 през октомври 2002 г. до 1500 през юни, допълва вестникът, като помества и мнението на опозиционната Консервативна партия.
Според нейни представители миналата година броят на незаконните имигранти във Великобритания е нараснал значително.
"Индипендънт" бие тревога за друг проблем. Вестникът съобщава, че правителството ще предприеме сериозни мерки срещу търговците на фалшиви стоки - от DVD-та и дрехи до парфюми и слънчеви очила.
От "Индипендънт" научаваме, че ще бъде създаден специален екип в национален мащаб, в който ще влизат представители на полицията и митниците, както и на известни фирми, пряко засегнати от скока в кражбите на интелектуална собственост.
Вестникът добавя, че нелегалната търговия с ментета във Великобритания е на стойност 10 млрд. лири стерлинги годишно.
Според "Индипендънт" има сериозни подозрения, че 1/4 от групите, занимаващи се с подобна дейност, са свързани и с търговия с наркотици, пране на пари и дори тероризъм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!