И кономическата криза не престава да взима жертви. Сред най-силно засегнатите е автомобилният сектор, който поиска 40 млрд. евро, за да се опита да преодолее рецесията.
Нищо обаче не показва, че автомобилните производители ще могат да се възползват от същата щедрост, както това стана с банките. Потребителите започват да ограничават все по-сериозно бюджета си и ето, че продажбите на автомобили постоянно спадат.
В Германия например монтажните линии на компании като "Опел", "Мерцедес", БМВ и "Ауди" останаха затворени в продължение на няколко дни.
Първите жертви се оказаха хората, които са временно назначени на дадено работно място. Нещатните служители в завода на БМВ в Мюнхен взимат чисто 1500 евро или 30 до 50% по-малко от колегите на нормален трудов договор.
Преди седмица, 400 от общо 700 заместващи в БМВ Лайпциг бяха съкратени. По този начин само за от края на 2007 досега от БМВ са съкратили 5000 души, или 6% от служителите в компанията, без да се изплащат обезщетения и без да се говори за икономически съкращения.
Михаел Репщок, говорител на БМВ: "Когато има силно спадане на търсенето както сега, заради кризата, наемането на временни работници представлява гъвкав инструмент. Можем да спрем наемането на такива работници, когато нямаме повече нужда от тях. Просто ги наемаме за пиковете на производството."
Днес в Германия на подобни договори в Германия работят 760 000 души - два пъти повече в сравнение с времето преди пет години. Със сигурност една от причините е, че до скоро конюнктурата беше добра, но най-вече, защото германския закон бе облекчен.
Преди предприятието не можеше да наеме временно работник за повече от година, а от 2003 вече няма ограничения за срока и хората наети по този начин могат да бъдат изгонени в рамките на пет дни.
Украйна е една от най-засегнатите от кризата европейски страни. Тя стана втората страна след Исландия, която получи спешна помощ от МВФ на стойност 12,5 млрд евро.
Най-тежко засегнат сектор е металургията, което влошава още повече и без това нестабилната политически и икономически Украйна. Още през септември високите пещи в металургичните предприятия дадоха признаци за наближаващата криза.
Търсенето в световен мащаб на метали намалява заради забавянето на икономиката и сриващите се борсови индекси. Това накара украинските металурзи отначало да намалят производството, а в края на октомври бяха затворени няколко пещи.
В момента от общо 42 високи пещи в Украйна работят едва седем. Подобно нещо се случва за първи в път в металургичния сектор, който досега е изхранвал милиони украинци.
На много места предприятията нямат достатъчно средства, за да изплащат заплатите на своите работници и се наложи да се прибегне до едноседмични принудителни отпуски.
Спиралата на кризата повлече и банковия сектор в страната, а националната валута изгуби 20% от стойността си.
Недостигът на финанси се очаква да се усети и у нас, а това означава, че глобалната финансова криза няма да подмине и България. Секторът, който е най-видимо е засегнат, е банковият.
На пръв поглед банките в България запазват спокойствие. Не става въпрос за фалити, но хората се безпокоят за влоговете си.
Големият въпрос е коя е банката, която във време на финансова криза, може да гарантира вложенията. В България много частни клиенти се насочват към френската "БНП Париба", която работи основно с корпоративни клиенти.
Интересът към нея обаче е предизвикан от високата гаранция, която тя дава на депозитите - 70 000 евро. Преди началото на финансовата криза частни клиенти не се обръщаха към "БНП Париба", защото нейната политика е да предлага ниски лихви по депозитите, обяснява Калина, която работи в отдел "Корпоративни клиенти".
Това е банката, която още през август обяви, че замразява инвестиционните фондове. Сега банките започват да се държат по-консервативно и да поставят на първо място рисковете.
Индикация за криза е свиване на банковото кредитиране. Банките затягат режима на отпускане на заеми и поставят по-строги изисквания към кредитополучателите.
Свиването на кредитирането и повишаването на лихвите по кредитите от страна на местните банки започва да осуетява множество инвестиционни проекти в областта на строителството и сделките с недвижими имоти, коментират икономическите наблюдатели.
Лихвите по ипотечните кредити скачат. Брокерите на недвижими имоти признават, че има стагнация не само при жилищните, но и при търговските имоти.
Стагнацията, която се очертава, специално в България е съпътствана от структурна криза в икономиката, защото има изтичане на качествени кадри в чужбина.
Наред с това намалява количеството на поръчките за българските фирми, основно в рудодобивната промишленост и металопреработването. Безработните през октомври са се увеличили с 1% в резултат на съкращенията.
Българите обаче все още не са уплашили, защото отдавна живеят в криза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!