З а да се излекуваме бързо, трябва да бъдем лекувани правилно, което значи преди това да ни бъде поставена правилната диагноза. На правилната диагностика и лечение пречат не само недостатъчната компетентност на някои лекари или недостигът на необходимото оборудване, а и за съжаление някои доста разпространени сред хората, но изцяло погрешни схващания.

Заблуди за диагностиката

Заблуда №1: Няма болка - значи няма и болест

Всъщност има редица заболявания, които се развиват в организма без да се проявяват дълго време (рак, ХИВ-инфекциите, вирусен хепатит и т.н.) Човек често разбира за болестта, когато тя вече е в напреднал стадий и трудно се поддава на лечение. Именно тогава става ясно, че повишената умора и отпадналостта са били сигнал не за недостиг на витамини, а за сериозен проблем в организма.

Дори да се смятате за абсолютно здрави, създайте си навика поне веднъж годишно да си правите изследвания на кръв и урина и прегледи при различни специалисти. Жените над 40 години задължително трябва да посещават мамолог и да си правят остеоденситометрия, а мъжете да минават през уролог.

Заблуда №2: Опитният лекар няма нужда от много изследвания

Действително опитният лекар няма да назначи на пациента ненужни изследвания, но една ситуация може да изиска и доста лабораторни анализи. Ако имате някакви съмнения за необходимостта от провеждането на определени тестове, винаги можете да потърсите второ мнение от друг специалист в същата област.

Хипердиагностиката няма общо с медицината, а с чисто търговския аспект на предлагането на медицински услуги.

Често едни и същи симптоми са характерни за различни заболявания. Затова и за уточняване на диагнозата лекарят може да се нуждае от допълнителни изследвания. Кашлицата например се среща не само при настинка, но и при пневмония, рак, болести на сърцето и т.н. Болките в корема пък могат да бъдат предизвикани от глисти, бактерии, инфекции и още куп други заболявания.

В някои случаи е достатъчно да се приеме определено лекарство, но в други е необходима незабавна операция. За да изясни необходимото лечение, лекарят назначава рентгенография, гастроскопия и т.н.

Заблуда №3: Цялостно диагностициране може да стане наведнъж

Разкази за това как само за един час на някого са му поставили всички диагнози не са сериозни или просто става дума за народни лечители и методи, които нямат нищо общо с медицината.

Дори най-съвременните методи на изследване си имат своите недостатъци и ограничения. Ултразвукът и рентгенът показват състоянието на вътрешните органи, но не откриват функционалните нарушения. Само на кръвта могат да се направят около 10 вида изследвания. Биохимичният тест показва как работят бъбреците, черният дроб, жлезите с вътрешна секреция, но инфекцията "не се вижда" - за нейната диагностика са необходими други специфични изследвания.

Не си струва да вярвате на "диагностиката на целия организъм за 40 минути". Точността на такова изследване се равнява на точността на астрологичните прогнози: нещо задължително, но случайно, ще съвпадне, а друго ще остане скрито. Дори да ви открият, че имате проблеми със стомаха, вие отново ще трябва да си направите допълнителни проби, за да се изясни какви именно са те.

Заблуда №4: Съвременната диагностика не греши

Всеки организъм е уникален, а 100% гаранция не може да даде нито едно изследване. Много зависи и от уменията на лекаря за работа с новото оборудване, разчитането на получените снимки, анализи и диаграми.

При инфекциозните болести има инкубационен период, когато човек е вече заразен, но причинителят все още не се открива в изследванията.

В някои случаи тестът трябва да се повтори след определен период от време, а в други лекарят назначава лечение, ръководейки се не от изследванията, а от симптомите на заболяването и оплакванията на пациента.

За лечението също могат да се изброят доста погрешни схващания, които за съжаление мнозина приемат за истина.

Заблуда №1: Има опасни и безопасни лекарства

Всички лекарства действат на организма. Ползата от това въздействие зависи от дозата и потребностите от различните медикаменти. Като правило, колкото по-силно е лекарството, толкова по-токсично е то: то помага за разрешаването на определен проблем, но винаги съществуват т.нар. странични ефекти. Дори "безопасните" таблетки могат да доведат до неприятности, ако се прилагат дълго време и без лекарски контрол.

Рискът от появата на странични ефекти се повишава, именно когато лекарството се приема дълго време без лекарско предписание или в съчетание с други препарати и алкохол. Освен това са от значение индивидуалната поносимост и съпътстващите заболявания.

Ако страдате например от алергия, хронични заболявания на бъбреците или черния дроб, захарен диабет или хипертония, трябва задължително да съобщите това на лекаря - нека той съпостави ползата и вредата от назначения препарат и оцени риска от нежелани ефекти. Неслучайно антибиотиците обикновено се назначават заедно с препарати срещу гъбички - за да се предотврати развитието на кандидоза (млечница).

Заблуда №2: По-добре да се следва предписаното в листовката на лекарството, отколкото лекарските предписания

Инструкциите, които трябва да съпътстват опаковката на всяко лекарство, трябва задължително да се прочетат много внимателно - доказано е, че ако човек знае как трябва да работи лекарственият препарат, неговата ефективност се повишава.

Дозата и режимът на приемане обаче трябва да бъдат избрани от лекар не само на базата на неговия опит, но и с оглед индивидуалните особености на всеки един пациент.

Заблуда №3: Ако не намираме предписаното лекарство, в аптеката могат да го заменят с друго

Дори лекарствата с различни търговски имена, но съдържащи еднакво активно вещество, също се различават - поне в повечето случаи. Например популярният парацетамол се предлага под десетки търговски названия.

Фармацевтите имат правото да ви предложат заместител, но само в случаите, когато търсеният медикамент не е изписан на рецепта. Тогава отговорност за това, както и за останалите изписани ви медикаменти, носи лекарят, написал рецептата. Той следва и да прецени дали е целесъобразна и допустима една замяна.

Лекарствата могат да се различават и по механизма на действието си. Например пациентите, страдащи от алергия, не бива да заменят един препарат с друг без консултация с лекуващия си лекар. Различните противоалергични препарати действат по различни схеми и тяхната замяна може да попречи на очаквания ефект от лечението.

Ако лекарят ви е предписал определен антибиотик, не икономисвайте пари и не го заменяйте с друг, който ви е останал от предния път - подобно лечение може да бъде безполезно, ако бактериите вече са станали резистентни към него.

Ако все пак се наложи замяна на един медикамент с друг, трябва задължително да се уверите, че активното му вещество е същото и в същото количество.

Заблуда №4: Колкото по-скъпо е лекарството, толкова по-ефективно е то

Това изобщо не е така. Цената на препарата се определя от фирмата производител, но тя няма нищо общо с лечебните му свойства или поне не това е водещият мотив. В случая става дума за търговия и нейните правила. Не е случайно, че цената на едно и също лекарство се различава в две съседни аптеки.

Всяка нова фармацевтична формула е защитена с патент. По отношение на цената, това означава, че производителят е един единствен, т.е. той има свободата (в условия на монополизъм) да определи каквато пожелае цена.

Ето защо по-скъпо не означава по-ефективно - стойността на лекарството не може да бъде залог за неговата ефективност.

Заблуда №5: За приемането на "познати" лекарства не е необходим лекар

Ако лекарството ви е помогнало веднъж, това не означава, че трябва да го превърнете в настолно. То ще бъде ефективно отново само ако ви е поставена правилната диагноза и предписана правилната доза.

Действително, за много от т.нар. обезболяващи медикаменти, както и за всички, които могат да се продават без рецепта, не е задължително да сте се консултирали с лекар, но това съвсем не означава, че те са безопасни, ако се употребяват продължително време и в големи дози.

Освен всичко останало организмът се променя с времето и това, което ви е помогнало преди 10 години, днес може да ви навреди.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Русия строи морско чудовище по-голямо от &quot;Москва&quot;</p>

Русия строи морско чудовище по-голямо от крайцера "Москва"

Свят Преди 16 минути

Корабът е с водоизместимост около 30 000 тона

Тайните на успешния брак на Чарлз и Камила: Живеят разделени, но щастливи

Тайните на успешния брак на Чарлз и Камила: Живеят разделени, но щастливи

Любопитно Преди 59 минути

Двойката в момента се подготвя за пътуване до Италия, което ще съвпадне с 20-ата им годишнина от сватбата на 9 април

Крал Чарлз „засвири“ на морков по време на прием в Уиндзор 🥕

Крал Чарлз „засвири“ на морков по време на прием в Уиндзор 🥕

Свят Преди 1 час

76-годишният крал Чарлз изглежда се наслаждаваше на музикалното събитие

Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?

Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?

Свят Преди 1 час

Президентът използва стратегически мита за преговори с ЕС

<p>Изненадващият навик на принцеса Шарлот, който е наследила от майка си</p>

Кейт Мидълтън разкри любимата храна на дъщеря си

Любопитно Преди 1 час

Както Кейт, така и дъщеря ѝ – принцеса Шарлот – споделят специална слабост към една често пренебрегвана, но изключително полезна храна

Тайните на добрия грим с Кирил Гуцов

Тайните на добрия грим с Кирил Гуцов

Любопитно Преди 1 час

Кирил Гуцов опровергава някои широко разпространени митове за грима

Задържаха тийнейджър във Варна, купил вейпове онлайн

Задържаха тийнейджър във Варна, купил вейпове онлайн

България Преди 1 час

Младежът очаквал доставката на електронни цигари от Полша

<p>Почти столетна костенурка стана&nbsp;майка за първи път</p>

Костенурка стана майка за първи път на 97 години

Любопитно Преди 2 часа

"Тя е и най-възрастната известна костенурка в света, която става майка за първи път"

Проф. д-р Георги Ангелов, заместник-министър на иновациите и растежа и Бойко Василев, журналист, продуцент и водещ на „Панорама“, БНТ

За първи път български компании преминават в европейски кръг на бизнес състезание по устойчивост на Schneider Electric

Любопитно Преди 2 часа

Конкурсът Sustainability Impact Awards се провежда за трета поредна година в глобален мащаб

"Не съм говорила с татко от пет месеца": Дъщерята на Чарли Шийн разкрива сложните отношения с баща си

"Не съм говорила с татко от пет месеца": Дъщерята на Чарли Шийн разкрива сложните отношения с баща си

Любопитно Преди 2 часа

21-годишната Сами призна, че тя и Чарли Шийн са имали трудни моменти в комуникацията

<p>Рюте: Топката е в руското поле</p>

Рюте за прекратяването на огъня в Украйна: Топката е в руското поле

Свят Преди 2 часа

Генералният секретар добави, че за целия Алианс е ясно, че Русия представлява заплаха

<p>Румъния се похвали с нов модел ракетна система &quot;Пейтриът&quot; от САЩ</p>

Чолаку: Румъния ще получи нов модел ракетна система "Пейтриът" от САЩ

Свят Преди 3 часа

Покупката е договорена и плащането е направено, обяви Чолаку

<p>Време ли е за развод?&nbsp;</p>

Експерти и адвокати анализират: Време ли е за развод?

Любопитно Преди 3 часа

Процесът на развод е изключително труден — не само логистично, но и емоционално и финансово

<p>Китай отвръща на удара на САЩ с митата</p>

Реципрочни действия: Китай въвежда допълнителни 34% мита за САЩ

Свят Преди 3 часа

Решението влиза в сила от 10 април

<p>Скандалният ТВ&nbsp;водещ д-р Оз ще ръководи здравеопазването на милиони американци</p>

Сенатът потвърди: Скандалният ТВ водещ д-р Оз ще ръководи Medicare и Medicaid

Свят Преди 3 часа

Д-р Оз е критикуван за популяризиране на "псевдонаука" и грешни медицински съвети