"Съчетания за обръч, мента и бухалка", е озаглавен анализ в "Сега". Отбелязва се, че основната функция на политическите партии е да предложат и защитят публично своята интерпретация за обществения интерес, като я превърнат в управленски програма.
По това партиите се различават от групите за натиск, които лобират за частни интереси. Моделът за успешна партия, който се налага напоследък обаче, е всъщност модел на група за натиск, която предлага конкретни облаги на своите членове. Обезпокоителното е, че с фигурата на "обръча от фирми" на практика се прави опит да се легитимира този модел, посочва авторът.
"Страх, наглост и хаос", е анализът в "Монитор". Изтъква се, че поради 16-годишна криворазбрана толерантност и политическо блюдолизничество, проблемите на ДПС днес са и на България, а скоро ще станат и на президента. Припомня се, че на последните президентски избори Доган остана лоялен единствено и само на своите собствени интереси - първо подкрепи Ренета Инджова, а на втория тур - Първанов.
"В деня, когато трябваше да стъпи на върха на политическата си слава, Доган бързо и безвъзвратно се запъти към политическото дъно. Накъдето ще повлече и цялото ДПС. А вероятно и тройната коалиция барабар с нейния създател - днешният български президент", подчертава "Монитор".
"Европа не разбира от въртене на обръчи", е заглавието на коментар в "Стандарт". "Проблемът е, че колкото повече ДПС се задържа в управлението, става все по-малко либерална и толскова повече партия на властта.
ДПС 2006 г., заприличва на старото СДС - 2001 г., което се сгромоляса под напора на клиентелизма. Това снижава потенциала на партията и я заплашва от пълно обезмисляне. Време е да се привлекат качествени млади хора и да се сменят поколенията на върха, иначе партията ще се превърне в жив анахронизъм на прехода и ще започне да пречи на всички", е гледната точка на коментатора."Обрачите и вотът няма да гътнат правителството", убеден е проф. Евгений Дайнов, политолог, член на Клуб 10 в СДС. В интервю за "Труд" той прогнозира, че управляващата коалиция няма да се разпадне.
БСП и НДСВ много добре знаят, че ако се стигне да предсрочни избори, няма да имат и половината от сегашните депутати в следващия парламент. Ситуацията в дясното пространство Дайнов коментира така: "Аз съм убеден, че на България й трябва много здраво дясно крило в политиката, защото то води страните през прехода. Не мога да не приветствам разбирателството между десните да издигнат обща кандидатура за кандидат-президент. Т. е. да сложат началото на процес на възстановяване на силна дясна алтернатива."
"Експертите към Симеон - правителство в сянка", пише "24 часа". Коментира се решението на Симеон Сакскобургготски да сформира експертни съвети, с които да работи по конкретни теми. Те удивително дублират ресорите на министерствата и на парламентарните комисии.
Открояват се три неща, които е целял Симеон. Да крепи коалицията и влизането в ЕС да мине без трусове. Да намали влиянието на Доган, като покаже, че на жълтите може да се разчита при предприемане на непопулярни управленски решения. И да намери баланс между лобитата в НДСВ.
"Можем ли да борим корупцията с "нечисти ръце"?", е озаглавен коментар в "Дневник". Поставя се въпросът защо новият главен прокурор не предприе най-напред акция за прочистване на редиците на прокуратурата от корумпирани служители. Това беше най-естественият и последователен ход след всичко онова, което се случи през последните седем години в държавното обвинение.
Според авторът има много лесни пътища, по които корупцията може да бъде разпозната. На първо място това са сигналите от МВР срещу прокурори, а също данъчна проверка на фамилните имоти. Докато не бъде свалено и най-малкото съмнение за корупция от онези, които ще разследват корупцията в останалите държавни власти, резултатите ще продължават да текат в руслото на добре познатата картина, смята авторът.
"Енергетици и лекари с право на стачка", пише "Труд". Лекарите, енергетиците и хората, работещи в съобщенията, вече ще имат право на ефективна стачка. Това стана факт, след като депутатите промениха вчера на първо четене Закона за колективните трудови договори.
По време на протести обаче гражданите не бива да остават без ток, газ, телефонни връзки или медицинска помощ, бяха единодушни избранниците. Затова в проекта бе записано, че работниците и работодателите са длъжни с писмено споразумение да осигурят тези услуги по време на стачка.
"В училище има слаба дисциплина", признава в интервю за "Труд" Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката. "Когато се отсъства от нещо задължително, от работа или от училище, това наистина означава слаба дисциплина. Не може да се говори за качествен образователен процес, ако децата седмично имат по 4 свободни часа, независимо на какво основание.
Или ако 10-15% от класа отсъства по някакви неясни причини. Всяко правило трябва да бъде скрепено с някаква санкция. Ние сме готови да преразгледаме цялата система относно дисциплинарните мерки в училище", предупреждава министърът.
"Да има подбор за първи клас в елитните училища", настоява "24 часа". Поводът е напливът за записване на първокласници в точно определени училища. Авторът изразява мнение, че подборът не трябва да става чрез изпит, нито чрез ограниченията на районирането.
Подборът в елитните училища трябва да е на базата на диагностики за училищна готовност. И за да бъде всичко обективно разговорите с децата и родителите трябва да се водят от външни за училището психолози. Определянето на начина на подбор не трябва да се оставя само на виждането на директора, трябва да се намеси държавата, която да въведе общ регламент.
"Велчев и Орешарски срещу перачите на пари", под това заглавие "Труд" пише за експертната междуведомствена група, която ще изготви списък от критерии за по-добра селекция на сигналите за пране на пари и съмнителни финансови сделки, които Агенция "Бюро за финансово разузнаване" подава до прокуратурата.
За това са се договорили финансовият министър Пламен Орешарски и главният прокурор Борис Велчев. Причината - досегашните сигнали на бюрото не били достатъчно обосновани и не довели до разкриване на престъпление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!