Б езплатен, удобен и максимално опростен - това са основните предимства на нов софтуер, който претендира да бъде алтернатива на скъпите решения за управление на компютърната мрежа.
През годините програмите за мениджмънт на мрежата си спечелиха репутацията на скъпи и сложни. За много фирми от малкия и среден бизнес инвестицията в такъв софтуер е, ако не непосилна, най-малкото икономически необоснована.
Проблем в мрежата обаче може да причини сериозни вреди на всеки бизнес, бил той малък или голям. И тук на помощ на фирмите с по-ограничени ресурси идва безплатен софтуер, достъпен свободно за даунлоуд.
Става въпрос за продукта Spiceworks на едноименната компания. Той едва ли е единственият по рода си софтуер, но неговите възможности и начин на позициониране на пазара разкриват все по-ясната тенденция малкият бизнес да получава свободно достъпни и лесни за използване решения.
Какъв тогава е бизнес моделът за компаниите, които предлагат подобни продукти?
"Уловката" при Spiceworks е в рекламите по системата Google Adwords, които излизат по четири на всяка страница на програмата. Това е всичко, което трябва да изтърпят потребителите, за да ползват безплатно софтуера.
Spiceworks, достъпен в момента като бета версия, може да описва хардуера и софтуера в мрежата, да извършва мониторинг на ресурсите и да генерира отчети.
Това е малко приложение с обем около 7MB, което работи на компютри с операционна система Windows XP Professional (със SP2) или Windows 2003 Server. Но за да си върши работата пълноценно, софтуерът разпознава и машини с Windows 2000/XP, Mac OS X и Linux/Unix.
Много приложения за управление на мрежата изискват инсталиране на софтуерни агенти във всяка система, която в обсега на мониторинга. Хубавото при Spiceworks е, че не разчита на подобна технология.
Вместо това, продуктът събира необходимата информация за ресурсите в мрежата чрез отдалечените администраторски възможности на интерфейса WMI (Windows Management Instrumentation), вграден в Windows 2000/XP, или на съответните интерфейси в Linux и Unix - SSH и Secure Shell.
Потребителят трябва да инсталира софтуера само на една система, което заедно със свалянето на програмата от интернет отнема няколко минути. Продуктът е предназначен за мрежи с до 250 устройства, като може да поддържа и повече, но с намалена производителност.
Spiceworks показва цялата информация за мрежата - сървъри, работни станции и др. - чрез опростен уеб-базиран интерфейс. Освен хардуерните устройства, програмата открива и отчита всички ъпдейти на "Майкрософт" по компютрите.
С нея обаче администраторът на мрежата не може отдалечено да инсталира ъпдейти, като се предполага, че за малкия бизнес това не е проблем.
Вграденият в софтуера генератор на отчети информира администратора за състоянието на ресурсите в мрежата - например за компютри с критично малко дисково пространство или с неактуализирани антивирусни дефиниции.
Засега компанията не планира платена версия на Spiceworks, като разчита единствено на приходите от реклама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!