Нощта на 79-ите "Оскари" бе звездният миг на Скорсезе! 64-годишният Мартин най-сетне получи своята статуетка за режисура, и то от ръцете на старите си приятели и колеги Франсис Форд Копола, Стивън Спилбърг и Джордж Лукас, с които олицетворяват новата вълна в американското кино през 70-те.
"От другата страна", който е най-касовата му лента досега, бе провъзгласен за филм на годината и спечели в най-много категории - общо четири, вкл. за адаптиран сценарий и монтаж.
Това е първият филм, който е направил със сюжет, коментира при връчването на финалния приз актрисата Дайан Кийтън. Тя излезе на сцената заедно с Джак Никълсън, който в "От другата страна" играе гангстерски бос, а в "Кодак тиътър" копираше прическата на Слави Трифонов...
Този триумф беше очакван - както бяха предизвестени и три от актьорските награди.
Хелън Мирън в "Кралицата" е най-добра актриса, Форест Уитакър в "Последният крал на Шотландия" - актьор №1, а дебютантката Дженифър Хъдсън се разплака, когато приемаше статуетката за поддържаща женска роля в мюзикъла "Мечтателки".
Не липсваха разминавания с прогнозите - очакваният от Еди Мърфи "Оскар" за поддържаща мъжка роля в "Мечтателки" отиде у Алън Аркин (дядото в "Мис Слънчице"). Дали комикът не е наказван, задето изостави бременната Мел Би и се появи под ръка с друга цветнокожа красавица?
Италианският композитор Енио Мориконе получи почетен "Оскар" за цялостно творчество. За 45 години той е написал музиката към повече от 500 филма, вкл. много американски, но никога не беше печелил академичната статуетка.
Сред най-известните му работи в киното са филмите на Серджо Леоне "Добрият, лошият и злият", "За шепа долари", "Имало едно време в Америка". Негова е и музиката към прочутия италиански тв сериал "Октопод".
78-годишният италианец благодари на съпругата си Мария в прочувствена реч на родния си език, по време на която дори се просълзи. На сцената му превеждаше Клинт Ийстуд, който се е снимал като актьор в немалко уестърни.
Най-голямата интрига (освен непредсказуемия филм на годината) бе свързана с очакванията бившият вицепрезидент Ал Гор да обяви, че влиза отново в кандидатпрезидентската надпревара.
Противникът на Буш от 2000 г. излезе два пъти на сцената, но за да похвали киноакадемията за нейната "зелена" политика и да благодари за статуетката за документален филм, присъдена на "An Inconvenient Truth" (Неудобна истина), чрез който той пропагандира битката с глобалното затопляне.
Песента оттам също заслужи "Оскар". Статуетката бе връчена на певицата с хомосексуална ориентация Мелиса Етъридж, която миналата година се пребори с рака на гърдата.
Нейната композиция "I Need to Wake Up" (Трябва да се събудя) се конкурираше с песента на Ранди Нюман от "Колите" и три парчета от "Мечтателки", вкл. актуалната балада на Бийонсе "Listen".
За костюми бе отличена дизайнерката на "Мария Антоанета", а за визуални ефекти - за най-гледания миналата година зад Океана "Карибски пирати: Сандъкът на мъртвеца".
Приятна изненада бе призът за пълнометражна анимация, връчен на австралийския режисьор Джордж Милър за музикално-екологичния "Весели крачета" (продукция на "Уорнър"), а не на смятания за фаворит "Колите" на "Дисни" и "Пиксар".
Европейският филм на годината - германският дебют "Животът на другите", разказващ за методите на източногерманската политическа полиция ЩаЗи, бе предпочетен измежду чуждоезичните номинации от Канада, Дания, Мексико, Алжир.
Големият губещ бе "Вавилон", който получи само една статуетка - за музика, присъдена за втора поредна година на аржентинеца Густаво Сантаолала ("Планината Броукбек").
Тази година наблюдателите коментираха 16-те номинации за три продукции от Мексико, а режисьорите им Алехандро Гонзалес Иняриту, Алфонсо Куарон и Гилермо дел Торо раздадоха много интервюта заедно, за да популяризират новото мексиканско кино.
Филмът на третия от тях - "Лабиринтът на Пан", фентъзи история, ситуирана в мрачните години на испанския фашизъм, взе първите статуетки за вечерта (за сценография и грим), а после добави към тях още една, за операторска работа.
Това обаче не бе и вечерта на ветерана Клинт Ийстуд, който в някои категории бе номиниран и с двата си филма, пресъздаващи едно и също събитие от американска и японска гледна точка.
"Писма от Иво Джима" бе отличен само за звуков монтаж, а "Знамената на бащите" не взе нито една статуетка. Нискобюджетната продукция "Мис Слънчице" получи и приза за оригинален сценарий, а "Мечтателки" - за смесване на звука (мишунг).
Прави впечатление, че филмите, победили в главните категории, са ясно очертани драми, с ясно очертани герои и злодеи, ясно разграничаващи доброто и злото, дори на ръба на схематичното - но все пак добре направени, коментират критици.
Вероятно академията е отчела, че спадащият рейтинг на церемонията през последните години се дължи на лансирането на филми, които представляват артистични постижения, но не спечелват широката публика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!