Първата от експозициите представя непозната част от дворцовата колекция, а втората - 12 фотографии на тема "Визии за науката" (Visions-of-science.co.uk), избрани от пътуваща британска изложба, като всяка снимка се съпътства от кратък обяснителен текст.
Заглавията на фотосите са интригуващи:
Окачен на игла,
Използване на лейкопласт,
Червеи в клепача,
Цветя от нанотръби,
Растящи конуси,
Фламинго яде корал,
Калинка яде листна въшка,
Водовъртеж,
Визуализирано разпределяне на лекарство,
Промените в магнитното поле,
Листни нишки на слънчева светлина,
Рентгенови орхидеи.
По инициатива на Министерството на културата и комуникацията на Франция за пръв път на 14 май европейските музеи ще имат и своята музейна нощ, включваща и наука, и шоу, и забава.
Тя започва с презентация на тема "Да говорим ли за бъдещето в минало време?" (18 ч.) и продължава с дискусия, водена от Никола Хаджиев - директор на Църковно-историческия музей, е "Загадките в науката и псевдонауката" (19 ч.).
Различни гледни точки се противопоставят в подтемите:
"Астрономия срещу астрология",
"Наука и религия",
"Научни тайни и мистика",
"Химия и алхимия",
"Петък, 13-и - суеверие или истина".
С напредването на нощта и с уреди и апаратура, предоставени за празника от Астрономическата обсерватория, се предвижда наблюдение "Звездите над столичния град" (21 ч.).
НПТМ (ул. "Опълченска" 66) събира, изучава, опазва и популяризира паметниците на българското техническо наследство, а в музейния трезор се съхраняват над 22 000 предмета, разпределени в тематични колекции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!