Б ългарското здравеопазване скоро ще може да се поздрави с национална стратегия за своето развитие. След четири години отлагане правителството най-накрая одобри програмния документ за периода 2008-2013 г. и план за изпълнението му.
Преди да влязат в сила, двата текста трябва да бъдат одобрени от парламента.
Здравната система трябва да бъде преструктурирана, за да гарантира достъпни и качествени услуги, укрепване на управлението и подобряване дейността на лечебните заведения, гласи стратегията.
Тя ще залага на "преструктуриране на сектора, промяна в начина на финансиране и допускане на други субекти в здравноосигурителния сектор, приватизация в сектора и въвеждане на електронното здравеопазване. Целта е осигуряване на качествена услуга и контрол на разходването на публичния ресурс, както и финансова стабилност на системата," заяви здравният министър Евгений Желев, цитиран от правителствения пресцентър.
Що се отнася до извънболничната помощ, стратегията предвижда изготвянето на цялостен анализ на ефективността на системата от въвеждането й през 2000 г. до сега. Достъпът на пациентите до специализирана извънболнична помощ ще бъде разширен, а координацията на дейностите между първична и специализирана извънболнична помощ и болничната помощ трябва да бъде подобрена.
На общопрактикуващите лекари ще бъде наложена горна граница от 1500 пациента, които могат да обслужват, както и минимално време за прегледи от 20 мин.
До 2013 г., болниците за активно лечение трябва да бъдат реформирани и да достигнат "ниво на високотехнологично оборудване, сравнимо с това на страните от ЕС и с равномерно разпределение в страната".
В стратегията е заложено, че управлението на болниците също трябва да бъде подобрено. Престои въвеждане на нови управленски подходи на болничните ръководства, а договорите на тези ръководства ще зависят от резултатите от дейността им.
Структурно-организационни промени предстоят и на спешната медицинска помощ. Тя ще бъде освободена от неспецифични дейности като транспорт на хемодиализно болни, транспорт на проби за алкохол и упойващи вещества и ще заложи на готовност за бързо реагиране при аварии, бедствия и катастрофи и интегриране на системата на спешната медицинска помощ към единен телефон 112.
Според министър Желев заложените цели в стратегията практически покриват нуждите и исканията на хората - като профилактика, превенция, осигуряване на качество на услугата, достъпност, достатъчност, квалифицираност на помощта.
В текста е записано още, че ще се въведе конкурентно начало в системата на финансиране на здравеопазването, като се запази задължителното здравно осигуряване и в него се включат частните здравни фондове на принципа на солидарността.
Планът за изпълнение на стратегията включва изграждане на система за клиничен одит и мониторинг през 2009 - 2010 г. До 2009 г. трябва да е влязло в сила пълното електронно-медицинско пациентско досие, а до 2013 г. - да бъдат внедрени електронни здравни карти
Финансовата устойчивост на националната система на здравеопазване ще се гарантира чрез поетапно увеличаване на публичните средства за здравеопазване и въвеждането на единна методика за оценяване стойността на медицинските услуги.
Според Желев проблемът с ябълката на раздора в управляващата коалиция, която досега пречеше на приемането на национална стратегия - демонополизацията на НЗОК скоро ще отпадне.
Той каза, че до края на годината законите, необходими за отпадане на монопола на касата ще бъдат приети и от 2010 г. институцията ще се конкурира свободно на пазара с фондовете.
Министърът определи новоприетата здравна стратегия като добре структурирана, и заяви, че настоява за здравеопазване през 2009 г. да бъдат отпуснати 5% от БВП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!