С толичният общински съвет (СОС) днес прие предложението на общините Карлово и Пловдив там да бъдат депонирани 280 хил. бали боклук.
На извънредна сесия СОС възложи на кмета на София да внесе доклад за финансовите параметри за извозването на отпадъците.
С това решение ще се реши окончателно въпросът за 280 хиляди тона отпадъци, посочи зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев. Той е пресметнал, че разходите за депониране и транспорт ще са между 10 и 15 млн. лева според вида транспорт, който ще бъде избран.
Георгиев предложи Столичната община да плати поне таксата за депониране.
Кметът Бойко Борисов каза, че общината може да плати транспорта и депонирането от преизпълнението на бюджета на общината, но не пропусна да попита защо правителството не даде на София 62 милиона лева за инфраструктурни проекти.
В същото време Борисов продължи да твърди и на днешната сесия, че "Кремиковци" е добро място за депониране на отпадъците на София
Кметът цитира писмо на премиера Сергей Станишев, от което се разбира, че още от днес Столичната община може да транспортира 70 хил. тона смет в Карлово, тъй като обещаното държавно финансиране за тази община вече е осигурено.
Борисов напомни, че според информация от щаба при президента Георги Първанов, който също се занимава с проблема със софийския боклук, част от изоставения рудник "Иван Русев" край Бобов дол също може да се използва за депониране на отпадъците.
Борисов каза, че ако правителството било подкрепило общината в усилията й да убеди населението на столичния квартал Суходол да се депонират отново отпадъците там, хората в квартала в крайна сметка щели да се съгласят.
Той смята, че кабинетът е трябвало да предложи на Суходол такова финансиране, каквото днес осигурява на Карлово и Пловдив.
СОС днес отмени решенията си от миналата година за забрана за извозване на отпадъци в депото на Суходол.
С това решение удовлетворяваме и последното изискване на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), обясни председателят на СОС Владимир Кисьов. Но добави, че извозване на отпадъци там няма да започне преди да има разрешение от екоинспекцията.
Оттук нататък компетентен орган по отваряне или затваряне на сметище е регионалната инспекция и тя ще се произнесе дали Суходол има капацитет и възможност да поеме битовите отпадъци. След това е въпрос на съдействие от страна на държавата да се осигури безпрепятственото извозване на отпадъците, каза секретарят на общината Росен Желязков.
Пред журналисти председателят на "Сдружение за защита здравето на населението и опазване на околната среда - Суходол" Венцислав Божилов коментира, че депото в квартала не може да бъде отворено по законен път и изискването на РИОСВ е само уловка. Сдружението щяло обжалва взетото днес решение.
То беше прието след повторно гласуване и беше част от предложения на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори за решаването на проблема с отпадъците.
Сред препоръките на комисията са кметът на София да предложи на правителството София да бъде включена в регионалното депо "Република" в Перник, да предприеме действия за ускоряване на процедурите за отреждане на площадки за съхранение на балите и за строителство на завод за отпадъци, както и да внесе доклад с мотивирано предложение за осигуряване на средства за изпълнение на дейностите по програмата за управление на отпадъците, приета преди няколко месеца от СОС.
При първото гласуване съветниците решиха да приемат становището за сведение и да възложат на кмета да внесе доклад за всички необходими действия. След обявяването на резултатите обаче Бойко Борисов напусна заседанието и пред журналисти заяви, че съветниците са дезертирали от задълженията си.
Кметът припомни, че на ден в София се произвеждат 700-800 тона боклук и след като сметта започне да се извозва за Карлово и Пловдив, ще се извозват толкова боклуци, колкото се и произвеждат.
Той благодари на двата града за подкрепата и посочи, че благодарение на усилията на Столична община все пак са били осигурени пари за общинските бюджети на други градове.
На извънредната сесия на СОС днес бяха и представители на Карлово, кметът на Пловдив д-р Иван Чомаков и зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!