Б ългария бе спомената сред страните, осигуряващи незаконни чартърни полети, с които се извършва нелегален трафик на оръжия, наркотици и др., предаде агенция БГНЕС.
Страните от Северното полукълбо се събраха във Виена, за да търсят начини за спиране на контрабандата на леки оръжия за граждански конфликти, тероризъм и пр., която се осъществява чрез самолети на частни чартърни компании.
Във форума в австрийската столица участват 56 държави от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
Според ООН 600 млн. броя малокалибрени оръжия, пренесени нелегално, са пряко свързани със смъртта на 4 млн. души в 47 конфликта от 1990 г. досега, припомни френският представител Ерик Льобедел.
В повечето случаи доставките на оръжие от стари военни складове или изнесено с помощта на корумпирани военни се извършват с чартърни полети.
Те обикновено са нощни, но никога не се извършват от изходната точка директно до дестинацията, а извършват много междинни спирки за "прикриване на следите", посочи представител на ООН от комисията за контрол на забраната за трафик на оръжия.
Той обясни, че често авиокомпании дават под наем самолети, които извършват тези незаконни полети, като посочи, че това са компании от Руанда, България, Сърбия и Киргизстан.
Според него извършителите на тези полети използват слабости на механизмите за инспекция и контрол на товарите, като фалшифицират документите.
Той посочи като една от основните слабости "липсата на обмен на информация за полети на международно ниво" и недостатъчно строг въздушен контрол.
Незаконно произведено съветско оръжие за 8 млрд. долара са продали на трети страни бившите социалистически приятели на СССР, пише руския в. "Аргументи на седмицата".
Напоследък органите на властта в Русия се концентрират върху борбата срещу престъпленията в сферата на авторските права и някак плахо бранят държавните интереси.
Междувременно на Руската федерация и държавните предприятия за производство на военна продукция и стоки с двойно предназначение се нанасят огромни щети.
В тази сфера незаконно използваната интелектуална дейност далеч надминава баналното улично "пиратство", се казва в статията.
В периода на военнотехническото сътрудничество през втората половина на XX в. СССР предостави на чужди държави над 2300 лицензи и комплекти техническа документация за производство на оръжия и военна техника, понякога безвъзмездно.
Техническите решения, прилагани в производството на тези изделия, не бяха патентовани в чужбина, а се предоставяха като ноу-хау. През последните 10 години голяма част от тази продукция на стойност близо 8 млрд. долара, произвеждана по просрочени съветски лицензи, бе изнасяна за трети държави, без това да се съгласува с руската страна и да се вземат предвид руските интереси, твърди авторът.
Журналистът се спира по-специално върху "пиратското" според него производство на автомати "Калашников" различни модели в над 30 държави, включително България, и продажбите на това оръжие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!