Е вропейският парламент и дипломати от страните членки постигнаха временно споразумение за ограничаване на емисиите на парникови газове в ЕС до 20 процента до 2020 г., съобщиха световните агенции.
На двудневното заседание на Европейския съвет, което започва в четвъртък, европейските лидери ще се опитат да вземат окончателно решение за стратегията за борба с климатичните промени.
Предвижда се в нея да залегнат цели за значително ограничаване на парниковите емисии в различните сектори на икономиката.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу изрази увереност, че Европейският съвет ще възприеме предложенията на комисията, формулирани в плана "Енергия-климат".
Очаква се държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС да се споразумеят върху общи цели за икономиката на блока и върху специални за отделните й сектори.
Общата цел за 2020 г., формулирана в плана "20-20-20" ще бъде намаляването на парниковите емисии до 20% под нивото от 1990 г., добиването на 20% от енергията от възобновяеми източници и ограничаването на потреблението на енергия с 20%.
В индустриалния сектор на икономиката се предвижда намаляване на емисиите на въглероден диоксид с 21%, а квотите за замърсяване трябва да се продават на търгове от 2013 г.
В областта на селското стопанство, строителството и транспорта, ЕК предвижда всяка държава сама да реши как да подреди екологичните си приоритети, но до 2020 г. нивото на вредните емисии в тези сектори трябва да намалее с 10%.
Предвижда се норма за драстично ограничаване на изхвърляния от автомобилите въглероден диоксид - до 2020 г. новите модели коли ще трябва да отделят най-много по 95 грама въглероден диоксид на километър.
10% от горивото, използвано от коли и камиони, ще трябва да се добива от алтернативни източници - предимно биогорива и "зелено" електричество. Новите автомобили ще трябва да бъдат и по-икономични.
Замърсяването, причинено от самолетите, трябва да достигне до 97% от нивото за 2005 г., а авиокомпаниите ще трябва да плащат за 15% от вредните емисии на самолетите си.
Предвижда се да се развият нови технологии, с помощта на които въглеродният диоксид от електроцентралите ще се улавя и ще се отвежда под земята в кухини, образувани след изчерпването на находища на петрол и газ.
Планът насърчава преминаването към възобновяеми енергийни източници като вятър, слънчева и водна енергия, както и биогорива, което ще помогне за намаляването на зависимостта от изкопаемите горива - петрол, газ и въглища.
Полша и други страни от Източна Европа, чиито енергийни сектори са силно зависими от въглищата, се опасяват, че не могат да си позволят да покрият строгите критерии на плана за възобновяемите източници и искат субсидии от по-богатите страни в ЕС, за да модернизират енергодобивната си промишленост.
До 2020 г. ЕС трябва да намали разходите за енергия с 50 млрд. евро на година.
Председателят на ЕК отбеляза, че ако тази седмица бъде постигнато споразумението за борба с климатичните промени, ЕС може да предложи на САЩ да обвърже своя пазар на квоти за вредни емисии със съответната система, която Америка ще разработи в бъдеще, като така ще се създаде трансатлантически пазар за квоти, който може да послужи за основа на световна система за регулация на вредните емисии.
Ако други страни, които отделят голямо количество вредни емисии, постигнат споразумение за тяхното ограничаване, ЕС ще се опита да намали своите емисии с още 10%, съобщи Барозу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!