Г отов съм да посреднича и да играя активна роля за премахване на напрежението между българи и роми в страната, заяви на връх Шипка президентът Георги Първанов, който участва там в честването на 130-годишнината от Шипченската епопея.
Президентът подчерта, че вижда в този конфликт мястото си като посредник, но няма да свиква Консултативния съвет по национална сигурност.
Държавният глава коментира и идеята за сформирането на национална гвардия, лансирана от Боян Расате. Тя трябва да бъде отхвърлена както от политици, така и от медиите и обществото, категоричен бе той.
Можем да си представим какво ще стане, ако всеки етнос започне да създава подобна гвардия - това е най-близкият път към етническото и религиозното противопоставяне, е мнението на Първанов.
Той подчерта, че гвардия има и в други европейски страни, но тя е създадена за подпомагане при бедствия и аварии.
Законите са еднакви за всички - и за БСП, и за СДС, и за "Атака", и за "Евророма" - и те трябва да се изпълняват от всички. Има органи, които трябва да контролират спазването на законите, напомни държавният глава.
Той препоръча да не се провокира напрежение между роми и българи от някои политици, както и битовите свади да не се превръщат в национални новини.
Първанов коментира още, че името на връх Шипка трябва да бъде запазено, тъй като е символ.
"Вие си спомняте какво казва Вазов. Ако променим името на връх Шипка на Свети Никола, трябва да си помислим за пренаписването на Вазов. Това име е познато още в историята на големите европейски кореспонденти на различни медии, то е символично и в Европа", отбеляза президентът.
Хиляди българи се изкачиха на върха, за да се поклонят пред Паметника на свободата в деня, когато се отбелязват 130 години от Шипченската епопея.
В пресъздаването на битката участваха лекари, адвокати, бивши офицери и полицаи, хора с най-различни професии - общо 86 души, които представляваха клуб "Поп Минчо Кънчев" от Стара Загора и три клуба "Единение" - от София, Сопот и Шумен.
През първото действие зрителите наблюдаваха как Самарското знаме се връчва на опълчението, а във второто - героичната битка между 5500 български опълченци и руски войници срещу 30-хилядната армия на Сюлейман паша.
От дружество "Традиция" представиха бойните знамена от онова време и връчиха на президента подарък - казашка сабя.
Сред гостите на тържествата, освен държавният глава, бяха още премиерът и председателят на Народното събрание заедно с министри, депутати, областни управители, главнокомандващият на Българската армия ген. Златан Стойков, посланиците на Русия и Беларус, дипломати и много граждани.
Заупокойна молитва за загиналите български опълченци и руски воини отслужиха заедно старозагорският митрополит Галактион и великотърновският митрополит Григорий.
Шипка е връх, дух, морал, връх на българското израснало самочувствие на една нация, направила заявка за независим държавен живот, каза в словото си Първанов.
Той припомни, че Паметникът на свободата наподобява стара българска крепост, твърдина.
Шипка е крайъгълно, основоположно място в развитието на новата българска история, припомни президентът. Днес, от дистанцията на времето, спокойно може да се каже, че тук беше решена съдбата на войната и победоносният й изход, добави той в словото си.
Английски кореспондент е нарекъл българските и руските воини "лъвове", френският вестник "Фигаро" също е написал за българския героизъм, а в един пражки вестник тогава е било посочено, че Шипка е върхът, чрез който България измерва своето достойнство, припомни още държавният глава.
Веднага след края на възстановката на боевете при Шипка лидерът на "Атака" Волен Сидеров събра присъстващите близо 50 членове на партията и направи паралелен митинг на върха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!