Б ългария е на 62-о място в света по икономическа свобода за 2006 г., обясни директорът на Центъра на фондация "Херитидж" за международна търговия и съавтор на Индекса на икономическата свобода Тим Кейн.
На първо място е Хонконг с индекс 89,3%, последна е Северна Корея. Икономиката на Великобритания е най-свободна сред европейските страни - 81,6%.
Страната ни се намира в една група с Никарагуа, Перу и Свазиленд. По отделните показатели обаче заемаме позиции около средното ниво в световен мащаб.
Показателят сравнява 157 страни по 10 основни свободи:
бизнес свобода - измерва времето, за което може да се стартира бизнес в страната, като се използват данните на Световната банка; търговска свобода; фискална свобода - чрез този показател се сравняват данъците в отделните страни. Основно се използват данните за данък печалба и най-високата ставка при данъка за облагане на доходите на физическите лица; свобода от правителството; парична свобода - измерва се чрез инфлацията и дали съществуват начини за административно определяне на цените; инвестиционна свобода - дали в страните съществуват пречки пред инвеститорите; финансова свобода; свободно право на собственост; свобода от корупция - използват се данните от показателя на "Трансперънси интернешънъл" (Transparency.org); свобода на труда.
По отношение на бизнес свободата, за да стартира нов бизнес, в България са необходими 32 дни (средният показател в световен мащаб е 48 дни). По този показател измерената свобода в страната е 66,9%.
По показателя фискална свобода обаче България се нарежда на едно от челните места.
Икономическата свобода е 91,3%. Експертите отбелязват ниското ниво на данъците в страната през 2006 г.
Очакванията са през 2007 г. България да се премести още по-напред по този показател, тъй като индексът не е отбелязал намаляването на данък печалба до 10%.
70,5% е монетарната свобода у нас, като влияние оказва високото ниво на инфлацията през последните три години.
Високо е и нивото на показателя свобода на труда - 71,5%, което ни нарежда сред първите 50 страни.
На средно ниво се движат показателите финансова свобода и паричната свобода.
Финансовата свобода се повлиява от валутния фонд, който ограничава БНБ от операции на свободния паричен пазар.
По отношение на инвестиционната свобода няма регистрирани сериозни трудности пред инвеститорите у нас.
България се намира доста назад по показателя правителствена свобода, като основно влияние оказва високото ниво на бюджетния излишък. Според тези данни правителството е отнело от гражданите и бизнеса повече от първоначално предвиденото. По този показател е отчетена 65,6% свобода.
Слаби показатели се отчитат и по отношение на свободата от корупцията и правото на собственост.
Кейн препоръча страната ни да продължи политиката на намаляване на данъците, да подобри положението с правата на собственост и да се ускори работата на съда.
Въпреки че социалните осигуровки са най-високи, пенсиите в Българя са най-ниски в Европа, заяви директорът на Института на пазарна икономика Светла Констадинова. В Ирландия при икономическа свобода 81% средната пенсия се равнява на 1500 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!