Реконструкцията продължи близо седем години и бе осъществена с донорска помощ на Турция и Италия и (ЮНЕСКО, припомня Би Ти Ви (bTV.bg).
Мостът над река Неретва е строен между 1557 г. и 1566 г. от османския архитект Мимар Хайрудин по заповед на Сюлейман Велики, а бе разрушен от артилерията на босненските хървати в разгара на войната в Босна, на 9 ноември 1993 г.
Командващият, наредил обстрела, днес е подсъдим за военни престъпления в Хага.
Унищожаването на моста беше повече от загуба на архитектурна ценност, защото той символизираше мира между различните етноси, живели заедно в хармония през вековете, допълва Би Ти Ви.
Той бе смятан за един от символите на Босна, на кръстопътя между Изтока и Запада, християнството и исляма, а след разрушаването се превърна в друг символ - на кървавите конфликти в бивша Югославия.
"Това е мост, който има своя собствена душа. Дори когато беше разрушен и го нямаше, той съществуваше сред местните жители, а сред творците - по-силно от всякога. Сигурен съм, че този мост ще направи повече за обединяването на Мостар и Босна, отколкото всички декларации на политици, взети заедно, защото просто той е нашата история", каза Сюлейман Купушович, който ръководеше церемонията по откриването на възстановения мост.
В тържеството участваха над 2000 души. Младежи със запалени факли направиха демонстрационни скокове от моста в река Неретва, танцьори представиха хореографски композиции на народите от цяла Европа, а деца пуснаха бели гълъби в небето. (Вж. още снимки в сайта на Би Би Си).
"Това, че днес тук са се събрали толкова много хора, от толкова много страни, е свидетелство за изключителността на този мост. Това показва колко много означава възстановяването на моста за Босна и Херцеговина за съвместното съжителство, за триумфа на надеждата", изтъкна Пади Ашдаун, върховен представител на международната общност в Босна и Херцеговина.
"Какво ще става оттук нататък в Мостар? Ясно е, че въпреки символа обединението все още е далеч, около половината от сградите са в руини, а международните фондове ще пресъхнат.
В тези условия ще трябва да се разчита на частни инвеститори с риск да се обезобрази архитектурното пространство в центъра на града.
Друга черна точка е, че никак не е сигурно дали при липсата на експерти туризмът, на който кметството разчита много за възстановяване на икономиката, ще потръгне бързо", коментира френското радио РФИ (RFI.bg).
Събитието е сред най-коментираните международни теми и в днешната европейска преса, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Публикациите в местните вестници звучат оптимистично:
"Мостар е пълен с любов, улиците миришат по особен начин. Казват, че така ухае добротата на стария мост. Гледайки арката на възстановения мост, жителите на града видяха признаците на неговото повторно обединение, без противоречията на войната, които, слава Богу, сме загърбили", пише босненският "Дневни Аваз".
Мадридският "Ел Паис" е по-предпазлив, като само отбелязва, че "мостът отново свързва мюсюлмани и хървати, но не ги обединява".
"Връзката е само физическа", обяснява всекидневникът, защото "никой друг град, освен може би Сараево, не е толкова силен символ на всичко изгубено в босненската война и на неописуемата жестокост на кървавия конфликт в бившата Югославия".
"И нищо не илюстрира крехкото етническо съжителство в Босна повече от присъствието на НАТО", добавя "Ел Паис", като сочи за пример новото обтягане на етническите отношения в съседна Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!