Б ългария стана част от общ енергиен пазар с Европейския съюз, след като министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров сложи подписа си под договора за създаване на енергийна общност между ЕС и страните от Югоизточна Европа.
Участници в многостранното споразумение са Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Румъния, Сърбия и Черна гора, Македония, както и временната администрация на ООН в Косово.
Турция отказа да подпише документа заради резерви към прилагането на екологическите изисквания..
Договорът за създаване на енергийна общност, който е продължение на инициативата за създаване на регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа, е сключен за срок от 10 години.
С него се създава на най-големият в света интегриран конкурентен енергиен пазар с над 500 милиона потребители, работещ по общи правила.
По оценки на Световната банка в енергийния сектор на Югоизточна Европа през следващите 15 години трябва да бъдат вложени приблизително 12,5 млрд. евро за рехабилитация на същестуващите и за изграждане на нови мощности. 8,3 млрд. евро инвестиции са необходими за пренос и диструбуция, посочи координаторът на Пакта за стабилност Ерхард Бусек.
В приветствието си пред форума в двореца Сароглио, Румен Овчаров изрази удовлетворение, че документът се подписва по време на българското председателство на Енергийната общност.
Българският министър увери, че страната ни ще направи всичко възможно договорът да влезе в сила до края на тази или най-късно в началото на следващата година, след което ще се обърне внимание на развитието на подходяща енергийна инфраструктура.
Овчаров посочи проектите за транзит на нефт и природен газ към Южна, Централна и Западна Европа, както и проекти за разширяване на обмена на електроенергия в региона.
Приоритет на българското председателство изграждането на регионалния енергиен информационен център, който трябва да заработи в София през първата половина на 2006 г.
На България са пада съществен дял от инвестициите в енергетиката в региона, посочи министърът. До 2006 г. се очаква обемът им да надхвърли 6 млрд. евро.
България става част от европейския модел на развитие на енергийните пазари, което означава, че Националната електрическа компания (НЕК) оттук нататък ще може сама да определя своите клиенти, включително преференциални потребители, на които да продава електроенергията си, коментира Овчаров.
На въпрос доколко са реални очакванията, че след подписването на договора цените на електроенергията ще намалеят заради оптимизирането на разходите, Овчаров каза, че у нас това ще е възможно след пускането в действие на АЕЦ Белене около 2011 г.
Съчетаването на реконструкциите в комплекса "Марица-Изток" с извеждането от експлоатация на III и IV блок в "Козлодуй" през 2007 г. създава не особено приятна картина на българската енергетика през 2007-2008 г., но мисля, че ще намерим резерви и няма да стигнем до проблеми, каза още той.
Като участник в общия енергиен пазар, дори и да ни се наложи да внасяме, ще можем да го правим в значително по-широки и по-добре регламентирани условия, които ще ни дадат възможност да намерим най-добрата опция за това, добави Овчаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!