П редстоящата близкоизточна конференция в Анаполис дава на всички страни шанс да "удвоят усилията си" за решаване на израелско-палестинския конфликт на базата на две държави, заяви американският президент Джордж Буш в навечерието на срещата.
Той отбеляза, че конференцията ще даде силен сигнал на международна подкрепа за израелските и палестинските лидери за подновяване на мирните преговори, прекъснати през 2000 г., и възобновяване на ангажимента им към подкрепяната от САЩ пътна карта за мир в Близкия изток.
"Призовавам всички онези, които се събират в Анаполис тази седмица, да удвоят усилията си, за да превърнат мечтите за мир в реалност", се казва в изявление на американския държавен глава.
"Аз
оставам лично ангажиран с реализирането на моето виждане за две демократични държави,
Израел и Палестина, които живеят в мир и сигурност", изтъкна той.
Представители на над 40 страни, 15 от които арабски, се очаква да присъстват на започващия утре форум в Анаполис, американския щат Мериленд. В САЩ са вече палестинският президент Махмуд Абас и израелския премиер Ехуд Олмерт.
САЩ обявиха, че започват троен подход
към израелско-палестинския мир. Това, което ще направим, е да предприемем три паралелни стъпки, обяви съветникът по национална сигурност на Белия дом Стивън Хадли.
Първата е стартът на преговори между страните за създаване на палестинска държава и мир, уточни той. В същото време израелци и палестинци ще започнат да изпълняват задълженията си по пътната карта за мир от 2003 г.
Третият аспект от плана ще бъде изграждането на палестински институции с международна подкрепа, за да се даде на палестинците възможност за положителни резултати от инициативите по пътната карта.
Ислямисткото движение ХАМАС, което държи властта в ивицата Газа, заяви, че "палестинският народ" няма да се съобрази с решенията на конференцията. "Решенията, взети в Анаполис, няма да ангажират палестинския народ, тъй като той не е упълномощил никого, бил той арабин или палестинец, да сключва договор за неговите права, заяви говорител на ХАМАС.
Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад и сирийският Башар Асад изразиха в телефонен разговор единодушното си становище, че срещата в Анаполис е обречена на неуспех. Според двамата ръководители само истинските представители на палестинския народ може да вземат решения за бъдещето на Палестина.
Сирия ще участва в срещата. Източник от сирийското министерство на външните работи съобщил за АФП, че Дамаск ще бъде представляван от зам.-министър на външните работи. Условието, което Сирия постави бе в дневния ред да бъде включен и въпросът за Голанските възвишения.
Делегация на Ватикана също ще се включи
в международната конференция. Папа Бенедикт XVI призова вярващите да се молят за успеха на преговорите в Анаполис, за да се стигне до "справедливо и окончателно решение на конфликта след 60 г., които напоиха с кръв светите земи и предизвикаха страдания на двата народа".
Докато техните лидери се готвят да се срещнат в САЩ, хиляди израелци и палестинци ще получат шанс да определят съдбата на Близкия изток, макар и само виртуално.
Центърът за мир "Перес" обяви, че ще разпространи 100 хил. копия от компютърна игра, наречена "Миротворецът" ("PeaceMaker").
Играчите в "Миротворецът" трябва да изберат дали да поемат ролята на израелски или на палестински лидер. Те ще трябва да се справят с палестински атентатори-самоубийци, израелски атаки на Западния бряг и ивицата Газа, радикални еврейски групировки, палестински екстремисти и влошаващата се хуманитарна ситуация в палестинските бежански лагери.
В ролята на израелски лидер, играчът ще може да избира възможност да се бомбардират палестински цели след всеки самоубийствен атентат.
В ролята на палестински лидер, играчите могат да пренебрегнат израелския натиск да арестуват екстремисти, преди те да атакуват израелски градове, но такива "лидери" нямат шансове да се задържат дълго - поне в играта е така.
Копие от играта ще бъде изпратено на Абас и на Олмерт, съобщи директорът на Центъра за мир "Перес" Рон Рундак. По думите му играта ще помогне на всяка от страните да разбере ограниченията, с които се сблъсква другата.
Световните лидери, които се събират в Анаполис, няма да бъдат далеч от улиците с тухлени сгради, където дипломати от изминалите векове са ратифицирали важен мирен договор и са осигурили бъдещето на САЩ като гражданска, демократична държава, писа Кристън Уайът от Асошейтед прес.
Малкият град на брега на река Севърн и залива Чесапийк, на петдесетина километра източно от Вашингтон, е играл забележителна роля в колониалното минало на нацията и е бил нейната първа мирновременна столица.
Днес таверните, в които съратниците на Джордж Вашингтон и Томас Джеферсън - съответно първият и третият президент на страната, са вдигали наздравици, са често посещавани от туристи, а не от чуждестранни дипломати.
Мирната среща, която ще се проведе във Военноморската академия на САЩ, създадена през 1845 г., ще бъде близо до мястото на исторически събития.
Конгресът за кратко се е събирал под дървеният свод на Мерилендския Капитолий, най-старата законодателна зала. Тук е и мястото, където той формално е ратифицирал Парижкия договор от 1783 година, с който приключва Войната за независимост.
На 24 декември 1783 г. Анаполис става свидетел на най-известното събитие в историята си, когато Джордж Вашингтон подава оставка от поста главнокомандващ на армията - знак, че гражданите, а не генерали или крале, ще управляват новата нация.
Вашингтон не е имал намерение да се обяви за крал, а по-скоро да върне военните пълномощия, които му били предоставени от Конгреса, обясни Глен Кембъл, историк от Анаполиската историческа фондация.
Кембъл каза още, че оставката на Вашингтон, който можел да се обяви за крал, изненадала света. Тя изглеждала немислима за някои от тогавашните велики сили.
Преместването на Конгреса от Анаполис през 1784 г. сложило край на влиянието на града в националните дела, но самият град все още гледа на себе си като на място за преодоляване на разногласия, тъй като тук преди 300 г. е решен спор между католици и протестанти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!