Първият и последен президент на Съветския съюз Михаил Горбачов отдаде дължимото на паметта на Рейгън и заяви, че благодарение на него Москва и Вашингтон са започнали трудния, но жизненоважен диалог, с който бе сложен край на Студената война:
"За мен Роналд Рейгън бе велик президент. Истината е, че с него съветското ръководство успя да започне диалог от ключова важност, много труден диалог. Уважавам този човек заради това, че бе държавник, който въпреки всички различия и конфронтации беше далновиден и решен да помогне да установим нормални отношения между нашите две страни", каза Горбачов.
Подобно бе прощалното послание и на бившата британска министър-председателка Маргарет Тачър.
Настоящият американски президент Джордж У.Буш от своя страна заяви, че Рейгън е оставил зад себе си свят, за чието спасение е имал огромен принос.
По повод кончината на Рейгън българският държавен глава Георги Първанов е изпратил съболезнователна телеграма до съпругата му Нанси, в която се казва: "България ще помни значителния принос на Рейгън за разпространение на свободата и демокрацията, довел до падането на Берлинската стена."
Българският министър на външните работи Соломон Паси е изпратил до американския си колега Колин Пауъл съболезнователна телеграма, в която се казва: "Винаги ще помним президента Рейгън за неговите заслуги за разведряването, борбата за демокрация и човешки права и особено за неговия принос за края на Студената война."
"Дейли телеграф" и "Индипендънт" поместват писмо на българския журналист Павел Гоневски, който доскоро работеше във в. "24 часа", озаглавено: "Само тези, които са изстрадали комунистическото управление, могат да оценят Рейгън", информира още Българската редакция на Би Би Си.
Гоневски се спира на ограничения достъп до информация, който помагаше на комунистическия режим в България да дезинформира и манипулира хората.
Писмото му завършва така: "Рейгън и Тачър са постигнали голяма победа за своите нации и западния начин на живот, но още по-важно е, че Рейгън е направил възможно милиони хора зад Желязната завеса да изпитат отново най-великото човешко постижение - демокрацията."
Някои от противниците на Рейгън обаче бяха критично настроени. Бившият външен министър на сандинисткото революционно правителство на Никарагуа Мигел Десото го описа като "империалист, който е причинил много смърт".
Либийският лидер Муамар Кадафи от своя страна изрази съжаление, че Рейгън е починал, без да бъде изправен на съд заради наредените от него въздушни удари срещу Триполи, в които загинаха близо 40 души, включително и осиновената дъщеря на полк. Кадафи.
От Белия дом определиха петъка за ден на траур, информира РФИ-България (RFI.bg). Същия ден във Вашингтон ще се състои националното поклонение пред бившия американски президент и по-късно той ще бъде погребан в Сими вали, щата Калифорния, предаде американската телевизия "Си Би Ес 2 нюз".
Бившият холивудски актьор встъпи в длъжност като 40-ия американски президент през 1981 г., припомня Би Ти Ви (bTV.bg). Рейгън бе на 69 години, когато влезе в Белия дом, и така стана най-възрастния президент, избиран в САЩ.
През ноември 1994 г. той призна, че страда от болестта на Алцхаймер - нелечимо заболяване, предизвикано от прогресивно умиране на мозъчните клетки. "Започвам пътуването, което ще ме доведе до залеза на живота ми", каза тогава той.
Миналия месец бившата първа дама Нанси разкри: "Дългото пътуване на Рони го отведе в отдалечено място, където и аз вече не мога да го достигна."
Рейгън е роден на 6 февруари 1911 г. в Тампико, щата Илинойс. Историята ще го запомни като единствения президент кинозвезда. Преди да влезе в Белия дом, той е участвал в над 50 филма. В политическата си кариера има два мандата като губернатор на Калифорния и два като президент - от 1981 до 1989 г.
През 1981 г. едва оцеля след покушение.
Управлението на Рейгън преминава под знака на Студената война. По негово време е приет рекордно висок военен бюджет - близо 200 млрд. долара, и започва Инициативата за стратегическа отбрана, позната като "Звездни войни".
През 1987 г. в Берлин той зове: "Г-н Горбачов, отворете тази врата, разрушете тази стена."
Вторият мандат на Рейгън е белязан от скандала "Иран контри" - тайни оръжейни доставки за Иран в замяна на помощта на Техеран за освобождаването на американски заложници в Ливан. Част от парите отиват за бунтовниците, воюващи с лявото правителство в Никарагуа. Въпреки аферата Рейгън напуска поста си с най-високия рейтинг в историята.
През 1986 г. той разпореди бомбардировките срещу Либия и обвини Муамар Кадафи, че е подбудител на тероризма в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!