Нощта на музеите тази година ще бъде на 29 септември - до 3 часа след полунощ.
Това е популярен в Европа празник на изкуствата в който галерии и музеи отварят врати за свободен вход до малките часове след полунощ със специално подготвени програми. За първи път в България беше организиран на 30 септември 2005 г. в Пловдив, предизвика голям интерес и отлични отзиви.
Очакванията бяха надминати не само с големия брой посетители, но и със силното присъствие на хората на възраст от 18 до 30 години. Природонаученият музей отчете 1500 посетители, Иконната сбирка - над 2000. В някои зали за няколко часа влязоха повече хора, отколкото за половин година преди това. По информация на частните галерии и там посетителите са били над 2000.
Този път паралелно в Пловдив и Стара Загора ще се включат 45 музея и галерии, които подготвят специални изложби, класически, фолклорни и джаз концерти, ди джей партита, театрални представления, филмови и арт-видео прожекции, пърформанси, демонстрации на художестевни техники, дискусии, уъркшопове, премиери на книги и импровизирани арт-събития.
Няма да има задължителен маршрут. Посетителите сами ще избират интересното за тях по предварително издадената програма-пътеводител.
По идея на организаторите тази година някои музеи и галерии са подготвили и
програма за деца (Малката Нощ) между 18.00 и 20.00 часа.
Програмата е отворена за инициативи и на "Приятелите на Нощта" - книжарници, заведения, чуждестранни културни институции, които могат да обогатят неповторимата атмосфера на нощния есенен Пловдив. Сред гостите тази година е Британският съвет.
Организаторите са се сетили да осигурят за късните часове таксита, които ще возят на преференциални цени. А за да стане истински купонът, на няколко места ще се продава бира с намаление.
В Пловдив този път "Нощта" влиза в съпътстващата програма на "Есенния търговски панаир" и е едно от най-чаканите събития в продължаващия през септември и октомври "Есенен салон на изкуствата". Тази година ентусиазирано се включва и Стара Загора.
"Нощта на музеите и галериите" е включена в рамките на "Европейските дни на наследството '06"
Преди година интересът беше изключителен, а изкуствоведите класираха "Нощта" като особено значимо събитие. Инициативата е включена в изследването на Британски съвет "Картографиране на творческите индустрии на град Пловдив" и като специален случай в изданието "Творчески индустрии в Пловдив - икономически поглед". Веселина Сариева получи наградата на културните журналисти "Арт-факт на годината".
Между участващите в Пловдив ще бъдат галериите "Автограф", "Арт Плюс", "Арт Спектър", "Възраждане", "Дяков", "Жорж Папазов", Музейната експозиция "Цанко Лавренов" ,"Златю Бояджиев", "Иконна галерия", "Ромфея", "Сариев", "Филипополис", "Червеното пони" (в къщата-музей "Атанас Кръстев") и др.
Разбира се, интересни програми ще предложат и Градската художествена галерия, Дружеството на пловдивските художници, Държавният архив, Историческият музей, Етнографскиият музей, Природонаучният музей, Центърът за съвременно изкуство "Баня Старинна", Културният център "Trakart"...
В Стара Загора
ще отворят врати Градската художествена галерия, Туристическият културно-информационен център, Регионалната библиотека "Захарий Княжески", късноантичната сграда с римски мозайки, Народната обсерватория "Юрий Гагарин", къщата-музей "Градски бит ХІХ в.", изложбената зала "Л. Байер", галерииите "Зодиак", Галерия 8, "Палитра",
"Радев", "Паре", "Грема" и др.
По свой начин подобна проява подготвя и
Националният политехнически музей в София
Той ще се включи в инициативата на Европейската комисия "Европейска нощ на учените" на 22 септември.
Целта е да бъдат представени учените в по-различна светлина от тази, в които хората обикновено си ги представят - пред апаратура или компютри, в лаборатории и зали, на конференции и симпозиуми, обясняват от музея. От 18.00 до 22.00 ч на 22 септември музеят разтваря вратите си за среща на децата с учени - за опознаване на забавната наука, за изложба на рисунки на деца от домовете "П.Р. Славейков" и "Ас. Златаров", а също и за една от най-интересните изложби ? "Българска следа в науката", както и за викторина с награди.
И в София беше направен опит за подобна проява на 20 май т.г., когато от 18.30 до 00.30 ч. домакин беше Националната галерия за чуждестранно изкуство. По сведения на галерията през 2005 г. в такива нощи са участвали 1250 музея в Европа, а през 2006 г. - над 1700.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!