С голям детски празник под надслов "Чудесно е, че сме различни" отбелязват днес у нас 20 ноември - денят на приемане на Конвенцията на ООН за правата на детето.
Празникът, организиран съвместно с театър "Цвете", е част от дейностите по проект "Социално приобщаваща Европа" на благотворителната организация "Спасете децата" (Save the Children) и е свързан с промяна на обществените нагласи по отношение на децата със специални образователни потребности и децата от етнически малцинства.
Над 300 малчугана от училища, работещи по интеграционния проект, ще имат възможност да се забавляват заедно с триметровите кукли на кокили и чрез игри и форум-театър да разберат значението на думата толерантност.
Събитието е също част от информационно-застъпническата кампания "Месец на толерантността и човешките права" на фамилия от правозащитни неправителствени организации "Права на човека".
Човечеството дължи на децата най-доброто, което може да даде - така започва Декларацията за правата на детето, оповестена на 20 ноември 1959 г. 30 години по-късно, през 1989 г., Общото събрание на ООН приема Конвенцията на ООН за правата на детето и оттогава 20 ноември е официален международен ден на детските права.
България ратифицира конвенцията през 1991 г.
В основата й стои разбирането, че обществото е задължено да удовлетворява жизненоважните нужди на децата и да осигурява най-добрите условия за формиране на техните личност, таланти и способности.
Конвенцията на ООН предоставя една одобрена от международната общност система от минимум необходими жизнени стандарти, на които има право всяко дете.
Ратифициралите я държави трябва да му осигурят закрила и грижи, необходими за неговото благосъстояние, вземайки предвид правата и задълженията на неговите родители, законни настойници или на другите отговорни по закон лица, като за тази цел предприемат всички необходими законодателни и административни мерки.
През месец април 2004 г. "Спасете децата" започна изпълнението на 3-годишен проект "Социално приобщаваща Европа",
финансиран от Британското министерство на външните работи (Фонд "Глобални възможности").
В контекста на предстоящото присъединяване на България към ЕС, проектът цели да се подпомогне въвеждането на приобщаващо образование за деца с увреждания, от етнически малцинства или в неравностойно икономическо положение в системата на общообразователните училища в страната.
Идеята е да се работи за устойчива промяна в отношението на обществото за преодоляване на съществуващите негативни нагласи и стереотипи спрямо групите в неравностойно положение.
Равният достъп до образование е един от основните проблеми в България.
"Спасете децата" работи в тясно сътрудничество с редица министерства и агенции у нас. Към настоящия момент в проекта участват 31 пилотни училища от страната, където се обучават общо 11978 деца, от които 589 деца са с увреждане, а 2576 - от етническите малцинства.
Проектът събира заедно учители от различни градове и села, като по този начин изгражда мрежа от професионалисти, които си сътрудничат и помагат взаимно в предизвикателството да направят интегрирането реалност.
За първи път "Спасете децата" идва в България през 1926 г.,
когато Еглънтайн Джеб и Лорд Атол - тогавашният президент на организацията, помагат на българското правителство да създаде селище за бежанци от Македония и Тракия близо до град Стралджа - наречено Атолово, което съществува и до днес.
70 години по-късно, през 1996 г. "Спасете децата - Обединено Кралство" откри офис в София.
Както навсякъде по света, и в България организацията се бори за правата на децата, като осъществява проекти, които директно подобряват живота им, застъпва се за промени в законите, информира обществеността и повишава компетентността на държавни и общински служители, натоварени с грижите за детето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!